Subiect "stagiu minm de cotizare" Deschis de Ecaterina M. la data: 09/14/2018 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu minm de cotizare
Scris de: Ecaterina M. la data: 09/14/2018 6:51am
Gen:F
Data nasterii:Iunie 1961
Stagiul de cotizare:Angajata din 01.1981-12.1993si pensionara de invaliditate in per.1993-10.2016.
Alte date: Am nascut si crescut 3 copii
Intrebare:Dupa noua lege a pensiilor(proiect) beneficiez de prevederile art. 56 al(1), avand in vedere noua definitie a stagiului minim de cotizare respectiv art.3 pct.o si pct.s? multumesc!
Re: stagiu minm de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/15/2018 8:19am
Art 56 alin (1) din proiectul noii legi a pensiilor prevede ca femeile care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani daca au realizat stagiul minim de cotizare.
Art 3 litera o) precizeaza ca stagiul minim de cotizare nu contine stagiile de cotizare asimilate.
In aceste conditii daca proiectul noii legi a pensiilor va fi promulgat fara modificarea acestor prevederi dv nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui numar de 3 copii pentruca aveti un stagii de cotizare de numai 12 ani si 11 luni.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat conform art 14 alin (1) litera a) din proiectul noii legi a pensiilor si nu se include in stagiul minim de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1