Subiect "reducerea varstei de pensionare pentru mamele cu trei copii" Deschis de TARCEA NICULINA la data: 09/14/2018 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare pentru mamele cu trei copii
Scris de: TARCEA NICULINA la data: 09/14/2018 8:08am
Gen:f
Data nasterii:15 august 1960
Stagiul de cotizare:25
Alte date:
Intrebare:daca beneficiez ,conform noii legi ,de reducerea varstei de pensionare avand in vedere ca am nascut trei copii
Re: reducerea varstei de pensionare pentru mamele cu trei copii
Scris de: la pensie la data: 09/15/2018 8:34am
Conform proiectului noii legi a pensiilor care se prevede a intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de15 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Art 56 alin (1) din proiectul noii legi a pensiilo prevede ca femeile care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani daca au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci dv avand un stagiu de cotizre total mai mare decat stagiul minim de cotizare aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare de la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor daca ati crescut cei 3 copii pana la varsta de 16 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1