Subiect "vreau sa facet un program, adica bagi pensia pentru limita de varsta, bagi grupa a II a de munca 23 ani, si sa afli cat se mareste pensia din octombrie 2018" Deschis de Vasiliu Marcela la data: 09/16/2018 12:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vreau sa facet un program, adica bagi pensia pentru limita de varsta, bagi grupa a II a de munca 23 ani, si sa afli cat se mareste pensia din octombrie 2018
Scris de: Vasiliu Marcela la data: 09/16/2018 12:13pm
Gen:F
Data nasterii:07.08.1958
Stagiul de cotizare:44 39 contributivitate
Alte date:am iesit la pensie in octombrie 2014
Intrebare:vreau sa faceti un program, adica bagi pensia pentru limita de varsta, bagi grupa a II a de munca 23 ani, si sa afli cat se mareste pensia din octombrie 2018; pensia azi 1305 lei
Re: vreau sa facet un program, adica bagi pensia pentru limita de varsta, bagi grupa a II a de munca 23 ani, si sa afli cat se mareste pensia din octombrie 2018
Scris de: la pensie la data: 09/17/2018 9:26am
Recalcularea pensiilor incepand cu 01 octombrie 2018, conform legii 221/2018 nu se face pentru toti pensionarii care au stagii in grupele de munca ci numai pentru cei care au iesit la pensie in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010, care nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile in grupele de munca din cauza ca au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare.
Din datele furnizate noi consideram ca dv nu ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare (31 ani si 2 luni) si ati primit punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca la iesirea la pensie si deci nu beneficiati de recalcularea pensiei incepand cu 01 octombrie 2018, conform legii 221/2018. Puteti verifica nereducerea stagiului complet de cotizare si primirea punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca analizand cu atentie decizia de pensionare.
Pentru cei care beneficiaza de recalcularea pensiilor incepand cu 01 octombrie 2018 conform legii 221/2018 nu sunt suficiente datele mentionate de dv pentruca punctajul suplimentar pentru stagiul in grupele de munca mai depinde si de veniturile realizate in perioada lucrata in grupele de munca.
Cresterea valorii pensiei in cazul celor care beneficiaza de recalcularea pensiilor incepand cu 01 octombrie 2018 conform legii 221/2018 poate fi totusi calculata cu programul de calcul pensie de pe site cu unele indrumari pe care suntem dispusi sa le dam, la cerere, in functie de unele date strict necesare.
se spune ca se recalculeaza pensiile si penru cei iesiti la pensie dupa 2011
Scris de: Vasiliu Marcela la data: 10/01/2018 6:37am
Gen:f
Data nasterii:07.08.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:reducerea stagiului de cotizare de la 30 ani la 25ani. De aceasta modificare vor beneficia si cei care au iesit la pensie dupa 2011 pana in prezent. Vreau sa stiu cu cat creste pensia mea?. Cum ma puteti ajuta? Am iesit la pensie in 2014 limita de varsta, 44 ani vecime si 39 de contributivitate. Punctaj 1.186 azi. Vreau sa va sun, poate nu ma fac inteleasa, nu sunt explicita? Eu am 0799647179
Re: vreau sa facet un program, adica bagi pensia pentru limita de varsta, bagi grupa a II a de munca 23 ani, si sa afli cat se mareste pensia din octombrie 2018
Scris de: la pensie la data: 10/01/2018 1:11pm
In raspunsul anterior am facut precizarile care puteau fi facute in functie de datele prezentate de dv.
In mesajul prezent desi nu ati venit cu precizarile necesare cereti alte nelamuri. Vom incerca si de aceasta data sa va raspundem facand unele supozitii.
In spatiu public sunt in discutie doua reglementari care se refera la recalcularea pensiilor.
Noi presupunem ca va referiti la modificarile facute legii pensiilor 263/2010 de catre legea 221/2018.
De aceste recalculari beneficiaza, incepand cu 01 octombrie 2018, cei care s-au pensionat dupa 01 ianuarie 2011 daca au lucrat minim 25 ani in conditii speciale (sau in grupa I echivalata cu conditii speciale) care se incadreaza in art 30 alin (1) lit d si e.
Dupa datele prezentate de dv la pensionare ati avut un stagiu de cotizare in conditii speciale de maxim 10 ani sau un stagiu de cotizare in conditii deosebite (in grupa II echivalata cu conditii deosebite) de maxim 20 ani In ambele cazuri nu beneficiati de recalcularea pensiilor conform acestor prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1