Subiect "pensie invaliditate" Deschis de buzea elena la data: 10/02/2018 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: buzea elena la data: 10/02/2018 10:33am
Gen: F
Data nasterii: nov.1957
Stagiul de cotizare: 5ani 9luni
Alte date:4ani 10luni gr.I
Intrebare:
pot sa beneficiez de pensie invaliditate in situatia in care voi fi incadarata intr-un grad de invaliditate, dat fiind vechimea in munca putina in raport cu varsta?Multumesc!
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/03/2018 3:27am
Conform prevederilor actuale ale art 74 din legea pensiilor 263/2010 au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiu de cotizare realizat, cei care indeplinesc celelalte conditii (pierderea capacitatii de munca sub 50 % si incadrarea in unul din gradele de invaliditate)
Insa cei care care se incadreaza in gradul III de invaliditate sau cei care se incadreaza in gradele I si II de invaliditate dar nu indeplinesc cerinta de stagiu de cotizare in raport cu varsta din tabelul nr 3 de la art 76 alin (1) (in cazul dv 27 ani) nu beneficiaza de stagiul potential. In acest caz pensia va fi foarte mica in raport cu stagiul realizat, insa poate beneficia de pensia sociala minim garantata daca mai indeplineste alte conditii privind veniturile de care mai beneficiaza.
Dar in cazul dv regretam ca trebuie sa va mai facem o atentionare si anume aceea ca puteti beneficia de pensie de invaliditate numai pana la implinirea varstei standard de pensionare, care in cazul dv este de 60 ani si 11 luni, pe care o realizati in aceasta luna
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1