Subiect "Acte pensie" Deschis de GigiH la data: 10/14/2018 12:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte pensie
Scris de: GigiH la data: 10/14/2018 12:32pm
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:41ani și 6 luni, din care 8 ani și 7 luni gr.a doua și 9luni condiții deosebite
Alte date:
Intrebare:As dori să știu, deoarece văd că se insista in toate mediile, daca este obligatorie depunerea foii matricole pentru absolvenții de studii superioare la seral la dosarul de pensie. Întreb acest lucru deoarece mie nu mi s-au eliberat acum 30 de ani iar locul unde am absolvit facultatea, Brașov, este departe de domiciliul meu actual.
Re: Acte pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2018 4:26am
Atat in actuala lege a pensiilor 263/2010 (art 49 alin 1 litera b) cat si in proiectul noii legi a pensiilor (art 14 alin 1 litera b) se prevede ca perioada studiilor universitare se asimileaza cu stagiul de cotizare in conditiile in care “a urmat cursurile de zi, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditiile absolvirii acestora cu diploma “.
Deci dv nu indepliniti conditia ca ati urmat cursurile de zi si nu beneficiati de aceasta asimilare.
Cei care au urmat cursurile de zi pot face dovada indeplinirii tuturor conditiilor de mai sus prin : copie de pe diploma si de pe foaia matricola sau prin adeverinta eliberta de la unitatea de invatamant, care contine toate informatiile necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1