Subiect "Calcul pensie prin program site" Deschis de Grigore la data: 10/15/2018 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie prin program site
Scris de: Grigore la data: 10/15/2018 4:27am
Gen:M
Data nasterii:25.11.1962
Stagiul de cotizare:37 ani , inclusiv stagiu militar
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
In programul dvs. am inceput a completa datele asa cum le am trecute in cartea de munca.Venitul brut l-am trecut asa cum apare in cartea de munca ( pana la 2011 ) cand s-au predat cartile de munca la salariat.Pe fluturas venitul brut este altul.Pe care il trec.De exemplu Aug 2018 incadrare 5483 dar Venit brut fluturas 5818.
Multumesc si felicitari pentru aceasta preocupare,
Re: Calcul pensie prin program site
Scris de: la pensie la data: 10/15/2018 9:12am
Modul de calcul efectuat de programul de pe site a fost conceput conform prevederilor legii pensiilor 19/2000 valabila pana in decembrie 2010 dupa care a fost modificat conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 valabila incepand cu ianuarie 2011 care este prevazut a fi schimbata de o noua lege a pensiilor prevazut sa intre in vigoare incepand cu septembrie 2021.
Din mesajele dv anterioare si din datele introduse in program rezulta ca ati lucrat stagii de cotizare in grupele de munca pentru care aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica dupa 25 mai 2022.
Deci in acest caz trebuie sa va hotarati conform carei legi a pensiilor vreti sa va calculati pensia.
1 Daca vreti sa va calculati pensia conform prevederilor legii actuale a pensiilor 263/2010 procedati astfel :
a) In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti sumele pentru care ati platit contributie pentru pensie suplimentara pe care le gasiti pe fluturasii lunari.
b) In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 introduceti sumele pentru care ati platit contributie de asigurari sociale (CAS) pe care le gasiti pe fluturasii lunari sau pe care le puteti obtine cerand de la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001 “.
2 Daca vreti sa va calculati pensia conform prevederilor noii legi a pensiilor, care va fi aplicata incepand cu septembrie 2021, procedati astfel :
a) In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti venitul brut lunar realizat pe care il gasiti pe fluturasi, daca il dovediti prin o adeverinta eliberata de angajator pe care puteti sa o cereti dupa promulgrea noii legi a pensiilor (urmeaza a fi facuta peste cateva luni).
Trebuie sa va semnalam ca depunerea acestei adeverinte nu este obligatorie deoarece in cazul in care nu o depuneti punctajele calculate conform punctului 1 a) vor fi majorate automat cu 10 %. De aici concluzia ca este bine sa va calculati atat punctajele conform punctului 1 a) cat si punctului 2 a) si sa depuneti adeverita numai daca punctajul de la punctul 2 a) este mai mare cu 10 % decat cel de la punctul 1 a)
c)In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 introduceti sumele pentru care ati platit contributie de asigurari sociale (CAS) pe care le gasiti pe fluturasii lunari sau pe care le puteti obtine cerand de la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001 “.
Am verificat datele introduse de dv in program avand in vedere prevederile actualei legi a pensiilor 263/2010 si am observat urmatoarele erori :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1984 - septembrie 1983 3 % (introdus corect)
Intre octombrie 1986 - septembrie 1991 6 % (introdus corect)
Intre octombrie 1991 - martie 1992 9 %
2 Este neclara situatia dv in luna octombrie 1991 in care ati introdus codul “N “. Noi presupunem ca in aceasta luna nu ati lucrat si in acest caz codul corect este “- “.
3 In perioada aprilie - decembrie 2001 ati introdus salarii mai mari decat cele limita pentru care s-a platit CAS si care sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat aceasta limitare.
Ne cerem iertare pentru faptul ca raspunsul este prea amplu dar am vrut sa fie cat mai complect.
Multumim pentru aprecierea muncii noastre.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1