Subiect "pensia de invaliditate" Deschis de Tudor Mioara la data: 10/19/2018 5:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de invaliditate
Scris de: Tudor Mioara la data: 10/19/2018 5:07am
Gen:f
Data nasterii:11.06.1965
Stagiul de cotizare:26
Alte date:
Intrebare:Mai intai va multumesc pentru ca dati o sansa la informare unor oameni sufocati de hatisul legislativ. Am facut o simulare pe numele TUDOR MIOARA si am introdus P2 pentru stagiul potential.In cca 5 luni voi iesi la pensie de gradul II. A iesit o suma cam mare si nu stiu unde am gresit. vA ROG SA MA AJUTATI sunt speriata de suma pensiei pe care o voi primi,
cu stima
Re: pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/20/2018 9:33am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 01 octombrie.
Avand in vedere aceasta trebuie sa verificati daca dv ati inceput anul universitar in 01 octombrie 1982 sau asa cum ati introdus dv in program, la 01 ianuarie 1983
2 In perioada februarie - aprilie 1991 ati selectat codul “L “ si nu ati introdus salarii, presupunem ca in aceasta perioada nu ati fost angajata si atunci codul corect este “- “
3 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv (considerand perioada februarie - aprilie 1991 nelucrata) este urmatorul spor de vechime
Intre decembrie 1991 - martie 1992 3 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
4.Dupa septembrie 1992 instructiunile de completare a carnetelor de munca au prevazut introducerea sporurilor in salariul inscris in grupele de munca insa nu toti functionarii au respectat aceste instructiuni.
Dv ati introdus sporuri separat fata de salariu si dupa aceasta data, ba mai mult chiar si dupa 01 aprile 2001.
Verificati daca aceste sporuri sunt incluse si in salariu introdus in coloana salarii. In perioada dupa 01 aprilie 1992 pana in 01 aprilie 2001 sporurile se iau in calcul daca prezentati adeverinta eliberata de angajator
Dupa 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei salariile brute pentru care s-a platit CAS. Acestea pot fi obtinute cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “
5 In ceeace priveste stagiul potential introducerea in calcul dupa iesirea dv la pensie de invaliditate este gresita deoarece :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 75 alin (1) “ stagiul potential se determina ca diferenta intre stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5 la legea pensiei si stagiul de cotizare realizat pana la data acordarii pensiei de invaliditate.
Dv conform legii pensiilor aveti stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni mai mic decat stagiul de cotizare realizat pana in prezent care este de 34 ani si 7 luni deoarece la acesta se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare
6 Pe langa cele de mai sus trebuie sa va mai precizam ca punctajul mediu anual iesit din calcul se corecteaza cu un indice de corectie, conform art 170 din legea pensiilor 263/2010, care este prezentat de noi pe site pe pagina de intrare in program.
Nu este clar cand veti beneficia de pensie de invaliditate. Daca o cereti in anul 2018 indicele de corectie este de 1,15, care se introduce in programul de calcul in pagina de intrare, iar daca o cereti in anul 2019 asteptati pana la sfarsitul anului cand se va stabili indicele de corectie pe anul 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1