Subiect "Concediu maternitate" Deschis de ieseanul la data: 10/19/2018 11:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Concediu maternitate
Scris de: ieseanul la data: 10/19/2018 11:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara si ma scuzati de off topic, nu am la cine apela, daca v-ati putea interesa va rog mult, daca o femeie care nu lucreaza de 2-3 luni, este gravida in luna "n" ...poate lua indemnizatia de maternitate, in cazul in care contribuie la stat, ca si cum ar lucra, daca ati putea afla si ce contributii trebuiesc achitate, va multumesc mult si va doresc tot binele din lume.
Re: Concediu maternitate
Scris de: la pensie la data: 10/22/2018 4:05am
Conditiile de acordare a concediului de maternitate si a indemnizatiei sunt destul de complexe si nu pot fi rezumate la cele date de dv care mai sunt date cu necunoscute de tip “n “.
Va propunem sa cititi pe internet pagina de la adresa :
https://legislatiamuncii.manager.ro/a/126/3-conditii-de-acordare-concediul-de-maternitate.html
Veti vedea ca in aceste conditii intra si data cererii indemnizatiei si veniturile pentru care s-a platit contributie pentru asigurare sociala de sanatate in ultimile 6 luni si 12 luni inainte de cerere a indemnizatiei.
Va mai semnalam ca acest drept depinde de contributia de asigurare sociala de sanatate si ca pe perioada in care nu sunt angajate persoanele fizice pot sa incheie cu Casa de sanatate contracte de asigurare sociala de sanatate in cadrul caruia se plateste o contributie proportionala (10 %) cu suma asigurata.
Re: Concediu maternitate
Scris de: ieseanul la data: 10/22/2018 1:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult, multa sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1