Subiect "calcul oensie limita varsta" Deschis de Neagoe Rodica -Elena la data: 10/21/2018 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul oensie limita varsta
Scris de: Neagoe Rodica -Elena la data: 10/21/2018 8:01am
Gen:feminin
Data nasterii:17 februarie 1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:39 ani
Intrebare:As dori sa ma pensionez la 31 decembrie 2018 si am dorit sa -mi fac un calcul estimativ al pensiei dar cred ca am gresit si nu stiu unde.M-am logat cu numele ,iar parola este lucian.Datele sunt introduse dupa cartea de munca si apoi dupa fluturasii de salariu .Nu am introdus facultatea sau sporul de vechime.Pensia este incredibil de mare .Am colegi ce au aprox 2300,iar la mine calculat iese 11028.Poate trebuie sa mai impart la ceva...Lamuriti-ma unde am gresit .Va multumesc din suflet
Re: calcul oensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 10/22/2018 7:14am
In primul rand nu trebuie sa divulgati parola. Noi avem posibilitatea sa va verificam programul fara sa apelam la parola.
Dv in prezent aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta si deci puteti sa introduceti perioada studiilor universitare. Pentru aceasta trebuie sa modificati data inceperii activitatii cu data inceperii facultatii si pe perioada facultatii (probabil pana in septembrie 1979) sa selectati codul “F “fara a introduce salarii
Am verificat datale introduse si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - octombrie 1984 3 %
Intre noiembrie1984 - octombrie 1989 6 %
Intre noiembrie 1989 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
3 In perioada anilor 1989 - 1990 ati selectat codul “O “ care inseamna salariu orar si ati introdus salariu lunar echivalent in coloana salariu orar. Aceasta este de fapt eroarea cea mai mare. Deci in aceasta perioada sau lasati codul “O “si introduceti salarii orare sau selectati codul “L “si introduceti salarii lunare.
4 Pe langa cele de mai sus trebuie sa va mai precizam ca punctajul mediu anual iesit din calcul se corecteaza cu un indice de corectie, conform art 170 din legea pensiilor 263/2010, care este prezentat de noi pe site pe pagina de intrare in program.
Daca cereti pensia in anul 2018 indicele de corectie este de 1,15, care se introduce in programul de calcul in pagina de intrare, iar daca o cereti in anul 2019 asteptati pana la sfarsitul anului cand se va stabili indicele de corectie pe anul 2019.
Re: calcul oensie limita varsta
Scris de: Neagoe Rodica-Elena la data: 10/22/2018 8:11am
Gen:F
Data nasterii:17.02.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In perioada notata O (salariu orar ) am introdus jumatate din retributie caci aveam incadrare cu jumatate de norma ( crestere copil ) Este necesar sa pun L si salariul trecut pe cartea de munca?
Voi recalcula tot ,adauga si sporururile sef sectie,salariu merit.Uneori ni s-a dat si grupa (tbc ) Am luat si adeverinte acolo unde s-a putut .
Va multumesc foarte,foarte mult !
Re: calcul oensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 10/23/2018 2:14am
Este necesar sa selectati codul “L “pentruca introduceti salariul lunar. Nu stim ce aveti inscris in carnetul de munca, daca aveti trecut salariul primit pentru programul lucrat de 4 ore il introduceti pe acela.
Re: calcul oensie limita varsta
Scris de: Neagoe Rodica-Elena la data: 10/26/2018 11:38am
Gen:fem
Data nasterii:17.02.1954
Stagiul de cotizare:39+6
Alte date:
Intrebare:Am numai multumiri
Am introdus salariul L si cel trecut in cartea de munca Am trecut si sporurile.Iese 2399.
Va multumesc din tot sufletul pentru activitatea dvs !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1