Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de IANCU ADRIANA la data: 11/08/2018 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: IANCU ADRIANA la data: 11/08/2018 7:27am
Gen:F
Data nasterii:28/11/1958
Stagiul de cotizare:41
Alte date:10 ani gr.2 la ACM 2 si 4 ani gr.2 la Imsat
Intrebare:CAND MA POT PENSIONA LA LIMITA DE VARSTA SI DACA MI SE IA IN CALCUL GRUPA DE MUNCA.MULTUMESC ANTICIPAT!
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/08/2018 10:24am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” si este recunoscut daca il dovediti cu adeverinta intocmita conform prevederilor legale.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: IANCU ADRIANA la data: 11/12/2018 3:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pt raspuns.Dar daca nu se iau in calcul adeverintele de grupa cand ma pot pensiona la limita de varsta????Mentionez ca inca lucrez si am mai depus la dv dosarul in 2015 si mi-a fost respins pt ca nu mi s-a luat in calcul grupa de munca . Multumesc anticipat.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/12/2018 4:27am
Faceti o confuzie. Nu ati depus dosarul la noi ci la Casa de pensii iar noi nu avem nicio legatura cu Casa de pensii.
Daca nu vi s-a recunoscut adeverinta pentru stagiul in grupa de munca trebuie analizat motivul pentru care vi s-a respins dosarul si daca puteti procura o adeverinta pentru stagiul in grupa de munca, care sa fie admisa.
Data cand puteti obtine pensie pentru limita de varsta daca nu vi se se admite stagiul in grupa de munca am precizat-o in raspunsul anterior si anume :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni.
Insa daca sunteti nevoita sa iesiti la pensie puteti iesi imediat la pensie anticipata, nediminuata, care este asemanatoare cu pensia pentru limita de varsta la care nu se ia in calcul stagiul lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1