Subiect "Calcul pc de pensie cand ai 80%" Deschis de Stere la data: 11/08/2018 2:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: Stere la data: 11/08/2018 2:24pm
Gen:masculin
Data nasterii:10.05.1959
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Daca am 80% din gr a II la calculu punctului de pensie nu este obtiunea de introducere . Nu se diminuiaza punctul de pensie corespunzator ( din 25 in 20 % cat reprezinta )
Re: Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: la pensie la data: 11/09/2018 3:18am
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Un stagiu de cotizare suplimentar fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
- Reducerea varstei de pensionare luanduse in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
- Un punctaj suplimentar fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
Deci in situatia mentionata de dv selectati gr II de munca, pe perioada lucrata in grupa de munca, chiar daca ati lucrat mai putin de 100 %.
Am verificat si nu am gasit un program deschis pe adresa dv de mail. Daca doriti o verificare a datelor introduse, dupa ce ati terminat de introdus date puteti reveni cu un mesaj pe adresa dv de mail, pe care nu trebuie sa o includeti in mesaj.
Re: Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: Stere Dumitru la data: 11/14/2018 7:14am
la pensie :
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Un stagiu de cotizare suplimentar fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
- Reducerea varstei de pensionare luanduse in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
- Un punctaj suplimentar fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
Deci in situatia mentionata de dv selectati gr II de munca, pe perioada lucrata in grupa de munca, chiar daca ati lucrat mai putin de 100 %.
Am verificat si nu am gasit un program deschis pe adresa dv de mail. Daca doriti o verificare a datelor introduse, dupa ce ati terminat de introdus date puteti reveni cu un mesaj pe adresa dv de mail, pe care nu trebuie sa o includeti in mesaj.
Re: Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: la pensie la data: 11/14/2018 8:31am
Ati revenit dar nu ati precizat ce doriti. Avand in vedere dialogul anterior am considerat ca doriti verificarea datelor introduse si am procedat in consecinta.
Analizand datele introduse avem urmatoarele observatii :
1 Dupa octombrie 1984 ati introdus sporuri in % si nu stim daca intre sporurile introduse se afla si sporul de vechime care inainte de 01 aprilie 1992 trebuie calculat si introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iulie 1984 - iunie 1986 3 %
Intre iulie 1986 - iunie 1991 6 %
Intreiulie 1991 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada aveti si alte sporuri le cumulati.
2 - In instructiunile de complectare a carnetelor de munca se prevedea ca toate sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992. Nu toti functionarii au respectat aceste instructiuni dar dupa cate stim noi cvasi totalitatea lor au respectat-o incepand cu aprilie 2001.
Dv ati continuat sa introduceti sporuri pana in aprilie 2001. Nu avem posibilitatea sa verificam daca acest procedeu este corect si va rugam pe dv sa verificati daca sporurile introduse de dv in program dupa septembrie 1992 sunt continute si in salariul introdus, pentruca aceasta ar insemna luarea in calcul de doua ori a acestor sporuri.
3 Daca intentionati sa cereti pensie pentru limita de varsta in acest an (aveti acest drept) introduceti in pagina de intrare indicele de corectie 1.15.
Re: Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: Stere Dumitru la data: 11/15/2018 7:41am
Pentru a beneficia de spor vechime incepand cu luna iulie 1984 se ia in calcul si armata ?
In perioada noiembrie 1985 - decembrie 1997 am grupa a II - in procent de 80%. Calcul nu se diminuiaza corespunzator ( de la 25 % la 20% )?
Multumesc frumos.
Re: Calcul pc de pensie cand ai 80%
Scris de: la pensie la data: 11/15/2018 9:34am
La calculul sporului de vechime pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 in cazul dv se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar pentruca acesta a fost efectuat dupa angajare si nu ati facut pauze nici inainte si nici dupa stagiu militar.
La calculul punctajului suplimentar in grupele de munca nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca asa cum v-am precizat si un raspun anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1