Subiect "calcul pensie" Deschis de Dita Dumitru la data: 11/09/2018 1:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Dita Dumitru la data: 11/09/2018 1:50am
Gen:M
Data nasterii:09.04.1957
Stagiul de cotizare:34 ani si 2 luni
Alte date:Grupa I-a 5 ani + gr. a-II-a 4 ani ÅŸi 4 luni
Intrebare:Am calculat pensia mea numai până la 31.12.2018 şi cred că am greşit ceva. În program am introdus gr.I şi gr.II şi la punctajul anual este evidenţiat separat punctajul pentru grupă, dar în program la începutul programului punctajul pentru stagiu militar, pentru grupă de muncă şi pentru facultate este ZERO. E corect aşa ? Eu am terminat POLITEHNICA ca inginer dar am repetat medical primul an de facultate şi aşi vrea să ştiu cum se evidenţiază în program acest lucru?
Vă mulţumesc mult.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/09/2018 5:09am
1 In programul de calcul pe perioada studiilor universitare se introduc numai anii absolviti. Deci in cazul dv perioada de facultate este octombrie 1979 - august 1984.
2 Evidenta punctajelor anuale din program se face separat astfel :
- “Punctajul anual “ contine punctajul iesit din calculul insumarii punctajelor lunare conform veniturilor rezultate din salariul tarifar si sporurile introduse de dv. In perioada inainte de 01 aprilie 2001 acest punctaj contine si punctajul acordat pentru contributia la pensia suplimentara.
- “Stagiu militar “contine punctajul suplimentar acordat pentru perioada stagiului militar.
- “Facultate “ contine punctajul suplimentar acordat pentru perioada studiilor universitare.
- “Grupa de munca “ contine punctajul suplimentar acordat pentru perioada lucrata in grupa de munca
Toate aceste punctaje sunt cumulate la “Punctajul total “ fara a se mai evidentia punctajul realizat pe an.
Acest mod de afisare a fost determinat de desele modificari in programul de calcul.
3 Nu ati precizat gresala presupusa de dv la introducerea datelor dar noi la verificare am observat urmatoarele erori
a)- Cea privind perioada studiilor universitare, detaliata de noi la nr 1.
b) - Sporurile introduse si anume :
- Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1984 - august 1989 3 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 6 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
- In instructiunile de complectare a carnetelor de munca se prevedea ca toate sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992. Nu toti functionarii au respectat aceste instructiuni dar dupa cate stim noi cvasi totalitatea lor au respectat-o incepand cu aprilie 2001.
Dv ati continuat sa introduceti sporuri pana in decembrie 2009. Nu avem posibilitatea sa verificam daca acest procedeu este corect si va rugam pe dv sa verificati daca sporurile introduse de dv in program dupa septembrie 1992 sunt continute si in salariul introdus, pentruca aceasta ar insemna luarea in calcul de doua ori a acestor sporuri.
c)Denominarea salariilor si exprimare in lei noi s-a facut incepand cu luna iulie 2005 iar dv ati continuat sa introduceti salariile in lei vechi si in lunile iulie, august si septembrie 2005.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1