Subiect "pensie anticpata partiala" Deschis de Ignat Marcela la data: 11/22/2018 4:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticpata partiala
Scris de: Ignat Marcela la data: 11/22/2018 4:42am
Gen:F
Data nasterii:06.01.1962
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:In cazul in care optez sa ies la pensie anticipat,la calcul pensiei anticipate se ia in calcul coeficientul de corectie ce se aplica la calcul pensiei?Cumva in fiecare an se recalculeaza suma cu care esti penalizat,sau doar la indeplinirea conditiilor de limita de varsta se regleaza acest calcul?
Cu multumiri,
Re: pensie anticpata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/22/2018 7:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 2 luni adica in data de 06 martie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului si aceasta diminuare nu se mai recalculeaza pana la transformarea pensiei in pensie pentru limita de varsta.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 2 luni, daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Indicele de corectie se aplica numai la punctajul realizat la iesirea initiala la pensie, la urmatoarele recalculari indicele de corectie nu se mai aolica la punctajul suplimentar rezultat prin recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1