Subiect "Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat" Deschis de Ion la data: 12/09/2018 8:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: Ion la data: 12/09/2018 8:10pm
Gen:M
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Legea noua a pensiilor din 2021 spune: Condiţia pentru asimilarea perioadei necontributive (ex:facultatea) este ca stagiul minim de cotizare să fie de 15 ani.
Dar conform legii actuale, Universitatea este inclusa in calcul stagiu minim de cotizare 15ani.
Deci actualmente, daca ai de exemplu 9 ani contribuiti si 4 ani facultate, poti contribui diferenta de 2 ani ca sa faci 15 ani (conform legii 186/2016). Conform legii noi din 2021, trebuie sa ai minimum 15 ani cotizati. Daca contribui diferenta pe legea prezenta in 2018, dar iesi la pensie in 2024, dupa legea noua din 2021 - atunci pierzi banii contribuiti in 2018 in acest scenariu ? Caci dupa legea prezenta poti sa adaugi 4 ani facultate ca sa faci 15; dar dupa legea noua trebuie sa ai min 15 ani cotizati ca sa poti sa adaugi universitatea.
Re: Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: la pensie la data: 12/10/2018 8:41am
Este preferabil ca in mesaj sa mentionati daca situatia prezentata este a dv sau una teoretica, pentruca in cazurile personale insistam asupra aspectelor particulare.
Consideram ca in mesajul dv ati prezentat o situatie teoretica.
Ati sesizat corect diferenta intre cele doua legi ale pensiilor in privinta modului de constituire a stagiului minim de cotizare, in vederea deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta, adica in calculul stagiului minim de cotizare in legea pensiilor 263/2010 intra si stagiile de cotizare asimilate spre deosebire de noua lege a pensiilor.
Opinia noastra este ca in cazul celor care nu au cumparat stagii de cotizare, pana in prezent, pentru cei care ies la pensie pentru limita de varsta (inainte de 01 septembrie 2021, presupusa intrare in vigoare a noii legi a pensiilor) la calculul stagiului de cotizare necesar a fi cumparat sa se ia in calcul si stagiile de cotizare asimilate iar cei care ies la pensie dupa aceasta data sa nu mai ia in calcul stagiile de cotizare asimilate.
In situatia concreta prezentata de dv daca persoana respectiva iese la pensie pentru limita de varsta inainte de 01 septembrie 2021 sa cumpere 2 ani de stagiu de cotizare iar daca iese la pensie pentru limita de varsta dupa 31 august 2021 sa cumpere 6 ani de stagiu de cotizare.
In premiza prezentata de dv, ca persoana respectiva a cumparat deja 2 ani stagiu de cotizare pana in prezent si iese la pensie pentru limita de varsta dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, poate pierde stagiul de cotizare cumparat sau il valorifica cumparand inca 4 ani de stagiu, fie acum fie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: Ion la data: 12/10/2018 1:17pm
Gen:M
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:7ani si 5 luni
Alte date:Univesitate zi 4 ani, armata (9 luni)
Intrebare: Va multumesc. Cazul este concret. Am simplificat numai anii de contributie. Deci in cazul acesta daca ies la pensie in 2024 si am numai 7ani si 5 luni contributie (am facut Univesitatea si stagiul militar) - va trebui in 2024 sa cumpar contributii pt. inca 7ani si 7 luni ca sa fac 15 ani. Singurul lucru ramas neclar: am crezut ca legea (si cea noua si cea veche) permite sa cumperi numai 5 ani maximum si nu 6 ani sau 7 cum descrieti?
Re: Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: la pensie la data: 12/11/2018 3:07am
Completarea stagiului de cotizare, acum si prin noua lege a pensiilor poate fi facuta prin :
Acum :
- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada TRECUTA, daca in acea perioada nu s-a beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018 (speram sa se prelungeasca acest termen). In cadrul acestui contract se asigura o suma minima egala cu salariul minim pe economie din acea luna si se plateste o contributie de asigurari sociale in vigoare in acea luna.
Perioada de asigurare prin un astfel de contract este de maxim 5 ani anteriori date de incheiere a contractului, daca in acea perioada nu a fost realizat stagiu de cotizare. Acest contract se poate incheia inainte de a se realiza varsta standard de pensionare (in cazul dv 65 ani).
- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada VIITOARE conform art 6 alin (2) din legea pensiilor 263/2010. Suma minima asigurata prin astfel de contract este de minim 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundarea bugetului asigurarilor sociale de stat. Acest salariu il gasiti pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-brut.php
Perioada pe care se poate cumpara stagiu prin astfel de contract este nelimitata.
Deci perioada asigurata prin cele doua tipuri de contracte poate depasi 5 ani
In proiectul noii legi a pensiilor
In privinta contractului de asigurare facultativa sunt prevederi similare cu deosebirea ca suma minima asigurata in ambele tipuri de contract de asigurare facultativa este salariul mediu brut utilizat la fundarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Re: Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: Nico la data: 12/13/2018 8:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

și cum contribuțiile s-au mutat de la angajat la angajator ( vai ce bine?)
cât ar trebui plătit lunar acum la salariul mediu ? Începe să fie cam inaccesibil...
Re: Plata contributiei sociale pt perioadele cind nu ai fost asigurat
Scris de: la pensie la data: 12/14/2018 3:29am
Pentru Nico
Pentru luna decembrie a acestui an pe un contract de asigurare, pe perioada trecuta, conform actualelor prevederi ar trebui sa platiti 475 lei iar dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor daca vreti sa incheiati un contract similar pentru aceiasi luna ar trebui sa platiti 1041 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1