Subiect "pensie anticipata (partiala)" Deschis de Virginica la data: 01/07/2019 3:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata (partiala)
Scris de: Virginica la data: 01/07/2019 3:10am
Gen: F
Data nasterii: 22.12.1961
Stagiul de cotizare: 30 ani si 1 luna; 3 ani prin contract
Alte date:
Intrebare: 1 - cand pot iesi la pensie anticipata (partiala)?
2 - am citit pe un alt site ca din ian 2018 stagiul de cotizare realizat prin Contract de Asigurare Socială nu poate fi utilizat decât la stabilirea drepturilor pentru pensia la limită de vârstă, urmare acest stagiu nu mai face parte din stagiul contributiv utilizat la stabilirea repturilor pentru pensiile anticipate. Este adevarat? Daca da, ma impacteaza in vreun fel?
Va multumesc!
Re: pensie anticipata (partiala)
Scris de: la pensie la data: 01/07/2019 9:32am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna 22 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facut prin :
a)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada TRECUTA, daca in acea perioada nu s-a beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018 cu posibilitate de prelungire. In cadrul acestui contract se asigura o suma minima egala cu salariul minim pe economie din acea luna si se plateste o contributie de asigurari sociale in vigoare in acea luna.
b)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada VIITOARE.
In privinta recunoasterii stagiilor de cotizare obtinute prin cele doua tipuri de contracte ceea ce cunoastem noi este ca unii functionari de la Casa de pensii nu recunosc, pentru pensiile anticipata si anticipata partiala, a stagiile de cotizare obtinute prin contractul de cotizare precizat de noi la litera a), dupa o interpretare proprie, a prevederilor legii 186/2016 si a actelor normative care au prelungit valabilitatea acestei legi.
Pentru a afla cum interpreteaza functionarii de la Casa de pensii teritoriale la care ati incheiat dv contractul de asigurare sociala adresati-va acestora.
Dv pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, dupa 22 februarie 2019, trebuie sa averti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si este evident ca daca nu este recunoscut stagiul de cotizare realizat prin contract de asigurare sociala nu beneficiati de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1