Subiect "Nu ma pot loga la site" Deschis de Daniela Codreanu la data: 01/19/2019 12:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/19/2019 12:39pm
Gen:F
Data nasterii:25.03.1961
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:De ce nu mai pot loga la site? Am incercat de nenumarate ori! Am toate datele introduse aici!
Va multumesc!!!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: la pensie la data: 01/19/2019 1:56pm
Din pacate sunt perioade in care site-ul nu functioneaza corect din cauza disfunctionalitatilor de pe server. Speram ca sa eliminam aceste erori. Deocamdata nu putem decat sa va cerem iertare si sa va rugam sa reveniti pentruca aceste disfunctionalitati sunt de scurta durata.
Am verificat programele si am vazut ca ati deschis doua programe pe numele dv, din care in unul ati introdus date in cca 14 ani si unde am observat mici erori. Daca doriti dupa ce terminati de introdus datele reveniti si va vom face o verificare a datelor facand observatiile ce se impun.
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/21/2019 1:48pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa mai multe incercari esuate, am reusit sa ma loghez. Am facut chiar 3 conturi si cel bun e pe numele Codreanu Adriana. Am introdus datele din 33 de ani si 3 luni. Sunt erori de introducere a datelor? Va multumesc mult!!!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: la pensie la data: 01/22/2019 4:16am
Am verificat datele introduse si va felicitam.
Avem o singura observatie si anume aceea ca in lunile Noiembrie si decembrie 2011 ati introdus sume mai mari decat cele pentru care s-a platit CAS si care sunt mentionate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Insa aceasta eroare nu influenteaza calculul deoarece programul face automat limitarea.
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/22/2019 1:25pm
Multumesc mult!!!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/22/2019 1:46pm
Doream sa va intreb si daca intre 01.08.1986-07.10.1986 am fost incadrata in grupa 1 de munca in procent de 65% subteran si intre 07.10.1986-15.03.1989 tot ca inginer subteran am avut grupa 1 de munca 60% subteran, ma ajuta aceasta perioada mica cu ceva la calculul pensiei si la varsta de pensie, avand in vedere ca nu era 100% subteran? Va multumesc!!! Le-am adaugat acum la calculul pensiei, dar nu stiu daca este corect!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: la pensie la data: 01/23/2019 2:40am
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Un stagiu de cotizare suplimentar fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
In cazul dv nu beneficiati de stagiu suplimentar pentruca pentru a primi trebuie sa aveti un stagiu minim de 5 ani
- Reducerea varstei de pensionare luandu-se in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
In cazul dv daca aveti efectiv lucrat in gr I de munca un stagiu mai mic de 2 ani nu beneficuiati de aceasta reducere
- Un punctaj suplimentar, fara a se lua in calcul procentajul lucrat in grupa de munca.
Deci in situatia mentionata de dv selectati gr I de munca, pe perioada lucrata in grupa de munca, chiar daca ati lucrat mai putin de 100 %.
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Codreanu Daniela la data: 01/23/2019 3:03am
Dar am lucrat 2 ani si 8 luni, e adevarat cu 60-65% subteran. Nu beneficiez de un an mai putin la varsta de pensie? Multumesc!!!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: la pensie la data: 01/23/2019 1:07pm
Trebuie facuta distinctie intre procentul lucrat in subteran si procentul lucrat in grupa I luat in calcul la acordarea reducerii varstei standard de pensionare.
Pentru un calcul corect precizati-ne procentul lucrat in gr I asa cum este precizat in carnetul de munca sau in adeverinta pe care o depuneti la dosarul de pensionare.
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/23/2019 1:52pm
Nu cred ca am dreptul la reducerea cu un an a varstei de pensionare. In adeverinta scrie: Intre 01.08.1986-07.10.1986 in functia de inginer subteran a lucrat permanent in aceleasi conditii cu muncitorii din subteran si a fost incadrata in grupa 1 de munca in procent de 65% subteran si intre 07.10.1986-15.03.1989 tot ca inginer subteran in aceleasi conditii de mai sus a fost incadrata in grupa 1 de munca in procent de 60% subteran. Multumesc!!
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: la pensie la data: 01/26/2019 2:08am
Nu trebuie sa va descurajati desi formularea din adeverinta este ambigua,
Noi credem ca ar trebui sa vi se recunoasca toata perioada lucrata in grupa I dupa cum interpretam noi prevederile Ordinului 50/1990 care reglementeaza incadrarile in grupele de munca din acea perioada si care sunt urmatoarele :
“7. Incadrarea in grupele I si II de munca se face proportional cu timpul efectiv lucrat la locurile de munca incluse in aceste grupe, cu conditia ca, pentru grupa I, personalul sa lucreze in aceste locuri cel putin 50%, iar pentru grupa II, cel putin 70% din programul de lucru.
In mod exceptional, personalul care, prin natura sarcinilor ce-i revin, lucreaza o parte din timp in subteran poate fi incadrat in grupa I sau II de munca, chiar daca acest timp este sub plafonul de 50% prevazut in grupa I si 70% pentru grupa II, luindu-se in calcul numai timpul efectiv lucrat in subteran”.
Sfatul nostru este sa mergeti cu adeverinta la Casa teritoriala de pensii sa vedeti cum interpreteaza ei aceste prevederi si chiar daca interpretarea este nefavorabila sa depuneti dosarul la varsta standard redusa cu 1 an adica la 62 ani iar daca vi se respinge dosarul sa faceti contestatie.
Re: Nu ma pot loga la site
Scris de: Daniela Codreanu la data: 01/26/2019 7:57am
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru rabdare!!! De mult timp urmaresc raspunsurile dvs. si va felicit din inima pentru dedicare si pentru profesionalism!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1