Subiect "indrumare pt . o nelamurire" Deschis de Bunaiasu Iuliana la data: 06/18/2008 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indrumare pt . o nelamurire
Scris de: Bunaiasu Iuliana la data: 06/18/2008 8:57am
Gen:feminin
Data nasterii:16.09.1964
Stagiul de cotizare:20 de ani
Alte date:
Intrebare:Buna,
Sufar de carcinom epidermoidal al colului uterin,st.3/A .radiochimiotratat apoi operat (histerectomie totala abdominala cu anexectomie bilaterala si limfadenectomie pelviana) din 2/8/2006.Beneficiez de 2 ani de pensie de invaliditate.Luna aceasta cand am fost la prelungirea pensiei am fost avertizata ca daca nu evolueaza boala sunt sanatoasa si-mi voi pierde pensia pt ca nu se mai justifica primirea acesteia.Cum poate fi posibil asa ceva stiindu-se ca aceasta nu este o boala care se vindeca si dispare asa peste noapte?Cel mult stagneaza datorita faptului ca incerc sa o tin sub control cat pot de mult prin diferite mijloace.deci aceasta este intrebarea mea....este posibil sa-mi pierd pensia avand in vederea diagnosticul meu?
Va multumesc!
Re: indrumare pt . o nelamurire
Scris de: la pensie la data: 06/18/2008 9:39am
Site-ul nostru se ocupa numai din punct de vedere al interpretarii prevederilor legale si nu avem pregatire medicala pentru a putea analiza justetea hotararilor medicului expert al asigurarilor sociale din cadrul casei teritoriale de pensii.
Ceeace putem preciza noi este ca acest medic expert are imputernicirea legii sa hotarasca, dupa revizuirea medicala, mentinerea in acelasi grad de invaliditate, incadrarea in alt grad de invaliditate sau incetarea calitatii de pensionar de invaliditate. Deasemeni poate sa hotarasca scutirea de prezentare la expertiza medicala daca invaliditatea este ireversibila.
Impotriva unei decizii conform legii aveti dreptul sa faceti contestatie la casa teritoriala de pensii in termen de 30 zile de la comunicare iar solutionarea se face prin consultarea Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii Muncii.
Cele expuse mai sus sunt valabile pentru oricare din gradele de invaliditate in care sunteti incadrata
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1