Subiect "Pensionar la 55 de ani?" Deschis de Radulescu Marian la data: 03/11/2019 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/11/2019 4:24am
Buna ziua, sunt nascut pe data de 09.06.1964.
In perioada 10.12.1990-31.03.2001 am fost incadrat in grupa a-I-a de munca, in procent de 100%, un total de 10 ani, 3 luni, 22 de zile.
In perioada 01.04.2001-31.07.2003; 01.10.2003-31.01.2010; 01.05.2011-30.09.2013 am lucrat in conditii speciale conform Legii 263/2010 pozitia 6 din Anexa 2, 11 ani 2 luni si 2 zile.
In data de 12 iulie 2019 implinesc 34 de ani si 9 luni de cotizatie (stagiul de cotizare). Intrebarea este: pot iesi la pensie la 1 august 2019?
Multumesc
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: la pensie la data: 03/11/2019 8:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 iunie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani si 3 luni lucrat in gr I de munca si 11 ani si 1 luna lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta.
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/12/2019 10:31am
la pensie :

Pentru stagiul de 10 ani si 3 luni lucrat in gr I de munca si 11 ani si 1 luna lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta.

Multumesc pentru promptitudine!
Deci conform celor spuse de dumneavoastra la 01.08.2019 pot sa ies la pensie (daca doresc!!!)?
Va rog sa ma credeti ca nu mai inteleg nimic! Dupa consultatia acordata de doi avocati "specializati" in dosare de pensionare si o consultatie la "Casa de Pensii" nu au fost doua pareri aceleasi. A dumneavoastra a-IV-a solutie.
Daca exista posibilitatea unei consultatie (bineinteles platita) va rog sa ma contactati in privat pe adresa de email: radulemarian@gmail.com.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: la pensie la data: 03/12/2019 1:38pm
Regretam ca nu putem sa va ajutam in plus. Noi nu furnizam alte servicii decat celeprin intermediul site-lui.
Solutia data de noi se bazeaza pe datele furnizate de dv si o consideram corecta.
Daca doriti o discutie putem sa discutam numai pe site facad referire numai la solutiile date de noi si de Casa de pensii.
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/14/2019 3:35pm
la pensie :
Regretam ca nu putem sa va ajutam in plus. Noi nu furnizam alte servicii decat celeprin intermediul site-lui.
Solutia data de noi se bazeaza pe datele furnizate de dv si o consideram corecta.
Daca doriti o discutie putem sa discutam numai pe site facad referire numai la solutiile date de noi si de Casa de pensii.

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri si... rabdarea de care dati dovada!!!
Am sa incerc sa detailez un pic, nu stiu daca este bine:
12.07.1984-10.12.1990: conditii normale (cu precizarea ca in perioada 15.08.1989-15.11.1989 am avut 90 de zile concediu fara plata). Fara aceste 90 de zile am 6 ani si 28 de zile.
10.12.1990-31.03.2001: Grupa a I a de munca, procent 100%, un total de 10 ani 3 luni si 22 de zile
01.04.2001-31.01.2019: Total perioada 17 ani 9 luni 21 de zile. Din care: conditii speciale 11 ani, 2 luni si 19 zile; conditii normale: 6 ani, 5 luni 10 zile; Prestatii asigurari sociale: 1 luna si 25 de zile (nu stiu ce reprezinta aceasta perioada, am sa ma documentez!!!)
Din calculele mele (cred ca sunt corecte) pana la 31.01.2019: am 34 de ani, 2 luni si 11 zile
01.02.2019-01.08.2019: vor fi 6 luni cu conditii normale de munca.
Deci la 01.08.2019 vor fi 34 ani, 8 luni si 11 zile? Din care grupa a I a (ulterior conditii speciale): 21 ani 6 luni si 11 zile?
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/14/2019 3:50pm
Deci, conform spuselor dumneavoastra: "Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta" la 01.08.2019 pot sa depun dosarul de pensie.
AZI am fost iar la "Casa de pensii" si mi-a spus ca NU POT iesi la pensie deoarece nu am 35 de ani de cotizatie. In momentul in care fac 35 de ani de cotizatie (undeva in octombrie) abia atunci se aplica scaderea de 10 ani si 6 luni. M-a "omorat" cu Anexa 5 (VÂRSTE STANDARD de pensionare, stagii complete și stagii minime de cotizare), un tabel ce se termina cu "Martie 1950...". Eu fiind nascut in iunie 1964 nu apar... vorba aceea "Sunt pe alt tabel".
Va rog sa ma credeti ca nu mai inteleg nimic, poate sunt EU greu de cap...
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/14/2019 4:15pm
Deci, conform spuselor dumneavoastra: "Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta" la 01.08.2019 pot sa depun dosarul de pensie.
AZI am fost iar la "Casa de pensii" si mi-a spus ca NU POT iesi la pensie deoarece nu am 35 de ani de cotizatie. In momentul in care fac 35 de ani de cotizatie (undeva in octombrie) abia atunci se aplica scaderea de 10 ani si 6 luni. M-a "omorat" cu Anexa 5 (VÂRSTE STANDARD de pensionare, stagii complete și stagii minime de cotizare), un tabel ce se termina cu "Martie 1950...". Eu fiind nascut in iunie 1964 nu apar... vorba aceea "Sunt pe alt tabel".
Va rog sa ma credeti ca nu mai inteleg nimic, poate sunt EU greu de cap...
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: Radulescu Marian la data: 03/14/2019 4:31pm
Deci, conform spuselor dumneavoastra: "Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta" la 01.08.2019 pot sa depun dosarul de pensie.
AZI am fost iar la "Casa de pensii" si mi-a spus ca NU POT iesi la pensie deoarece nu am 35 de ani de cotizatie. In momentul in care fac 35 de ani de cotizatie (undeva in octombrie) abia atunci se aplica scaderea de 10 ani si 6 luni. M-a "omorat" cu Anexa 5 (VÂRSTE STANDARD de pensionare, stagii complete și stagii minime de cotizare), un tabel ce se termina cu "Martie 1950...". Eu fiind nascut in iunie 1964 nu apar... vorba aceea "Sunt pe alt tabel".
Va rog sa ma credeti ca nu mai inteleg nimic, poate sunt EU greu de cap...
Re: Pensionar la 55 de ani?
Scris de: la pensie la data: 03/15/2019 4:12am
Nu ati gresit ca ati detaliat stagiul dv de cotizare.
Dar mai intai sa lamurim lucrurile acolo unde gresiti.
A nu intelege anumite lucruri nu inseamna neaparat ca esti greu de cap iar a fi greu de cap nu este neaparat un defect. Am intalnit oameni care intelegeau greu dar mai bine decat cei care intelegeau usor.
De cand au aparut diferitele meserii si profesii nici savantii nu le stiu pe toate. Insa adevaratii meseriasi si profesionisti trebuie sa lucreze corect in folosul oamenilor mai ales cand acestia sunt platiti pentru a-si face profesia. In cazul dv credem ca nu ati intalnit la Casa de pensii un adevarat profesionist sau ati intalnit unul care isi facea profesia cu rea credinta.
Dar sa trecem la situatia dv:
Asa cum am precizat in primul raspuns dv conform legii pensiilor 263/2010 (faimoasa anexa 5) si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 iunie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Dupa ultimile precizari facute de dv si dupa calculele noastre la data de 01 februarie 2019 aveati urmatoarele stagii de cotizare :
- 12 ani si 10 luni in conditii normale de munca
- 10 ani si 3 luni in gr I de munca.
- 11 ani si 2 luni in conditii speciale
Total stagiu de cotizare lucrat 34 ani si 3 luni
Conform prevederilor art 37 alin (1) din normele de aplicare a legii pensiilor litera d (care se gaseste si pe site-ul Casei Nationale de pensii Publice) stagiul complet de cotizare cuprinde si “perioadele suplimentare acordate pentru acticitatea desfasurata in grupa I. a II-a, respectiv in conditii deosebite si conditii speciale
“Dv pentru 10 ani lucrati in gr I beneficiati de un stagiu suplimentar de 5 ani iar pentru stagiu de cotizare de 11 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de un stagiu suplimentar de 5 ani si 6 luni.
Deci in total beneficiati de un stagiu suplimentar de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare lucrat efectiv si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 9 luni.
In concluzie aveti un stagiu de cotizare mai mare de stagiu complet de cotizare de 35 ani si deci aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 10 ani si 6 luni, asa cum v-am precizat in primul raspuns, conform careia aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 54 ani si 6 luni.
Avand in vedere cele spuse mai sus va sfatuim ca in continuare sa procedati astfel:
- Sa va intocmiti dosarul de pensie cu mare atentie pentru a trece si de functionarii cu rea credinta.
- Sa cereti audienta la directorul Casei de pensie teritoriale de care apartine domiciliul dv si ii explicati situatia.
- Daca si dupa aceasta audienta nu vi se face dreptate depuneti dosarul de pensie la registratura Casei de pensii (nu inainte de a va face o copie a acestuia).
In cazul cand dosarul va fi respis continuati urmati pasii de contestare pe care ii vom preciza daca este cazul si daca reveniti cu precizari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1