Subiect "Calculare pensie de invaliditate" Deschis de Dan la data: 03/11/2019 7:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculare pensie de invaliditate
Scris de: Dan la data: 03/11/2019 7:42am
Gen:M
Data nasterii: 10.01.1972
Stagiul de cotizare realizat - 8 ani, 9 luni si 18 zile din care in conditii normale 4ani 7 luni 5 zile si perioade asimilate 4 ani 2 luni 13 zile
Alte date:
Intrebare: Mi-a venit decizia pentru pensia de invaliditate gradul 1,pe data de 25.02.2019, dar nu mi s-a luat in calcul si perioada de la ultima recalcurare din 4.08.2010 pana in prezent. Stagiul potential este 0 . De ce?
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/11/2019 9:26am
Nu ati precizat de ce fel de pensie ati beneficiat in perioada 04 august 2010 - 25 februarie 2019, cel mai probabil ati beneficiat de pensie de invaliditate de gradul II sau III.
Conform art 62 alin (1) din normele de aplicare a legii pensiilor 263/2010 la recalcularea pensiei de invaliditate nu se ia in calcul perioada de pensie de invaliditate de care ati beneficiat dupa iesirea initiala la pensie.
In privinta stagiului potential art 76 din legea pensiilor 263/2010 prevede ca acesta se acorda pensionarilor de invaliditate de gr I daca cei care la varsta de 47 ani (cat ati avut dv in februarie 2019) la data recalcularii pensiei au in stagiu de cotizare de 20 ani sau li se mentine stagiul potential primit la iesirea initiala la pensie, iar dv nu ati primit stagiu de cotizare potential nici la iesirea initiala la pensie.
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: Dan la data: 03/11/2019 10:30am
Multumesc pentru raspuns. In perioada 4 aug 2010-25 febr 2019, am beneficiat de pensie de invaliditate gr 2 . La iesirea initiala la pensie, din 4 aug 2010 mi s-a acordat un stagiu potential de 21 de ani, iar acum este 0 .
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/12/2019 4:07am
Regretam ca nu putem sa va dam o explicatie pentruca datele prezentate de dv nu corespund cu prevederile legale din sectorul public de pensii.
Este posibil ca dv sa fi lucrat in sectorul militar si iesirea initiala la pensie sa fi fost facuta din sectorul public de pensii conform prevederilor legii pensiilor 19/2000 si ultima recalculare sa fie facuta din sectorul militar de pensii care s-a separat de sectorul public de pensii incepand cu 01 ianuarie 2016 si in acest caz aceasta recalculare a fost facuta conform legii pensiilor militare 223/2015 care are prevederi diferite.
Daca presupunerea noastra este corecta pentru lamuriri suplimentare mergeti la Casa teritoriala de pensii de care apartineti.
Daca presupunerea noastra este gresita si recalcularea a fost facuta tot in sectorul public de pensii reveniti si va vom indica ce informatii suplimentare trebuie sa ne mai dati pentru lamurirea situatiei dv.
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: Dan la data: 03/12/2019 8:57am
Prima iesire la pensie a fost pe data de 31.05.2007, cand mi s-a acordat pensie de invaliditate gr 1 si un stagiu potential de 24 ani. Apoi, pe data de 4 aug 2010 m-au schimbat in gr 2 de invaliditate, mi s-a recalculat din nou pensia si mi s-a dat un stagiu potential de 21 ani. Pe 25 febr 2019 mi s-a dat din nou gr 1, s-a recalculat pensia, dar stagiul potential este 0.
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/13/2019 3:48am
Nici dupa aceste informatii situatia dv nu s-a clarificat.
Daca doriti sa va ajutam va rugam, fara a va supara, sa ne dati urmatoarele informatii :
1.Pecizati ca nu ati lucrat in sectorul militar si ca genul este corect
2. In ce categorie se incadreaza boala pentru care ati fost pensionat din urmatoarele :
a) accidentelor de munca, conform legii;
b) bolilor profesionale si tuberculozei;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
3. Ce reprezinta stagiul de cotizare asimilat
4. Daca ati fost incadrat in grad de handicap inainte de realizarea stagiilor de cotizare
5. Din cele trei decizii de pensionare si recalculare precizati :
- Data de intrare in vigoare (nu data primirii).
- Varsta standard de pensionare.
- Stagiu de cotizare realizat
- Stagiul complet de cotizare
- Stagiu de cotizare potential in ani, luni, zile
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: Dan la data: 03/13/2019 6:20am
1. Nu am lucrat in sectorul militar si genul este corect
2. c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
3. Stagiul de cotizare asimilat cred ca reprezinta - armata ( 1 an ) plus diferenta de timp dintre prima decizie de pensionare si a doua
4. Nu am fost incadrat in grad de handicap inainte de realizarea stagiilor de cotizare
5. Prima decizie:
- Data de intrare in vigoare - 31.05.2007
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 5 ani 9 luni 24 zile
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
- Stagiu de cotizare potential - 24 ani, 0 luni, 0 zile
A doua decizie:
- Data de intrare in vigoare - 4.08.2010
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 9 ani, 0 luni, 15 zile
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
- Stagiu de cotizare potential - 21 ani, 0 luni, 0 zile
A treia decizie:
- Data de intrare in vigoare - 25.02.2019
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 8 ani, 9 luni, 18 zile
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
- Stagiu de cotizare potential - 0 ani, 0 luni, 0 zile
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/13/2019 8:20am
Acum este clara situatia dv astfel :
astfel :
Cea din data de 31 mai 2007 a fost calculata conform legii pensiilor 19/2000 in vigoare atunci.
Atunci ati avut :
- Varsta la data pensionarii 35 ani si 4 luni
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 5 ani 9 luni
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
- Stagiu necesar pentru acordarea pensiei de invaliditate si a stagiului potential in cazul bolii obisnuite conform art 57 alin (1) a fost de 11 ani
Dv v-ati incadrat in prevederile art 57 alin (2) care acorda pensie de invaliditate si stagiu de cotizare potential si celor care la data pensionarii au realizat minim jumatate din stagiul de cotizare necesar (in cazul dv 5 ani si 9 luni din 11 ani). In acest caz stagiul potential se calculeaza ca diferenta intre stagiul complect de cotizare si stagiul necesar (in cazul dv 35 ani - 11 ani = 24 ani).

Cea din data de 04 august 2010 a fost calculata conform legii pensiilor 19/2000 in vigoare atunci.
Atunci ati avut :
- Varsta la data pensionarii 38 ani si 7 luni
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 9 ani
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
- Stagiu necesar pentru acordarea pensiei de invaliditate si a stagiului potential in cazul bolii obisnuite conform art 57 alin (1) a fost de 14 ani
Dv v-ati incadrat in prevederile art 57 alin (2) care acorda pensie de invaliditate si stagiu de cotizare potential si celor care la data pensionarii au realizat minim jumatate din stagiul de cotizare necesar (in cazul dv 9 ani din 14 ani). In acest caz stagiul potential se calculeaza ca diferenta intre stagiul complect de cotizare si stagiul necesar (in cazul dv 35 ani - 14 ani = 21 ani).

Cea din data de 25 februarie 2019 a fost calculata conform legii pensiilor 263/2010 in vigoare atunci.
Atunci ati avut :
- Varsta la data pensionarii 47 ani si 1 luna
- Varsta standard de pensionare - 65 ani
- Stagiu de cotizare realizat - 8 ani 9 luni
- Stagiul complet de cotizare - 35 ani
Legea 263/2010 la acea data are alte prevederi privind conditiile de acordare a pensiei de invaliditate si a stagiului de cotizare potential astfel :
Se acorda pensie de invaliditate daca a fost realizat un stagiu de cotizare oricat de mic (chiar 1 zi).
Se acorda stagiu de cotizare potential in cazul bolii obisnuite conform art 76 alin (1) unde pentru varsta de 47 ani si 1 luna se prevede stagiul de cotizare necesar de 20 ani. Dv ne indeplinind aceasta conditie a stagiului de cotizare necesar nu ati primit stagiu de cotizare potential.
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: Dan la data: 03/13/2019 9:12am
Totusi, de ce nu mi s-a pus ca stagiu realizat si perioada dintre a doua decizie - 4.08.2010 si ultima din 25.02.2019?
Re: Calculare pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/14/2019 3:53am
Asa cum am precizat in mesajul anterior :
Recalcularea din 04 august 2010 a fost facuta conform legii pensiilor 19/2000 in vigoare atunci si conform prevederilor aceastei legi stagiile de cotizare asimilate (inclusiv perioada pensiei de invaliditate) se iau in calculul pensiilor cu exceptia calculului pensiilor anticipata si anticipata partiala.
Recalcularea din 25 februarie 2019 a fost facuta conform legii pensiilor 263/2010 in vigoare atunci si conform prevederilor aceastei legi la recalcularea pensiei pentru schimbarea gradului de invaliditate stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate nu se ia in calcul. Acest stagiu se ia in calculul pensiei la trecerea la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1