Subiect "indemnizatie" Deschis de ieseanul la data: 03/12/2019 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indemnizatie
Scris de: ieseanul la data: 03/12/2019 10:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua, revin la dvs cu o intrebare, off topic, sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. sotia lucreaza de 3 ani cu 2 ore pe zi..daca ramane insarcinata anul asta si isi da demisia tot anul asta, mai are dreptul la indemnizatia pt crestere copil?? multumesc din suflet, anticipat
Re: indemnizatie
Scris de: la pensie la data: 03/13/2019 3:21am
Indemnizatia de crestere copil se acorda conform prevederilor OUG 111/2010 care la art 2 prevede :
“Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit legii nr 227/2015 privind codul fiscal, cu modificarile si completarilor ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si o indemnizatie lunara”.

Vreau sa precizez ca raspunsul la intrebari din afara legislatiei pensiilor vi le dau numai dv pentru respectul pe care vi-l port, insa exista un mic pericol ca acesta sa fie eronat deoarece este dat in urma consultarii pe internet a legilor care reglementeaza situatia in cauza si care nu sunt intotdeauna actualizate la zi.
Raspunsul pe care vi l-am dat este luat de pe un site in care prevederile acestei ordonante erau actualizate in anul 2018
Re: indemnizatie
Scris de: ieseanul la data: 03/17/2019 10:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc din suflet, pentru amabilitate !! sunteti foarte draguti :)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1