Subiect "pensii" Deschis de facaeru maricel la data: 04/08/2019 2:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: facaeru maricel la data: 04/08/2019 2:30am
Gen:m
Data nasterii:29 01 1963
Stagiul de cotizare:30 ani si 8 luni
Alte date:11 ani si 11 luni conditii deosebite facultatea de electronica 5 ani si stg militar 9 luni
Intrebare:cind pot iesila pensie anticipat si cit voi fi penalizat
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 04/08/2019 4:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 29 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 29 ianuarie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1