Subiect "MAJORARE PENSIE CONFORM NOII LEGI" Deschis de DAN DUMITRU la data: 04/08/2019 4:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
MAJORARE PENSIE CONFORM NOII LEGI
Scris de: DAN DUMITRU la data: 04/08/2019 4:14am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:DACA M-AM ANGAJAT IN MARTIE 1983 PINA IN 2007 BENEFICIEZ DE MARIRE CU 10% PRIVIND AL-13-LEA SALARIU CARE NU A FOST CALCULAT , CONFORM NOII LEGI. VA MULTUMESC FRUMOS..
Re: MAJORARE PENSIE CONFORM NOII LEGI
Scris de: la pensie la data: 04/08/2019 6:50am
Conform prevederilor proiectului noii legi a pensiilor la intrarea in vigoare a acesteea aveti dreptul la recalcularea punctajelor anuale realizate inainte de 01 aprilie 2001 (se exclud perioadele asimilate cum este stagiul militar) prin introducerea in calcul pe langa salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent a salariilor brute in care intra si sumele castigate in acord, sumele primite pe ore suplimentare si premii cum este cel nominalizat de dv.
Aceasta recalculare se face daca prezentati adeverinte cu salariul brut. Daca nu prezentati adeverinte cu salariul brut punctajele anuale realizate pe perioada lucrata inainte de 01 aprilie 2001 se majoreaza cu 10 %. Cei care au obtinut hotarari judecatoresti pentru calculul sumelor castigate in acord si pe ore suplimentare nu primesc aceasta majorare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1