Subiect "pensie" Deschis de Rosca Maria-Luissa la data: 04/12/2019 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Rosca Maria-Luissa la data: 04/12/2019 7:43am
Gen:F
Data nasterii:22.11.1955
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, pot beneficia de recalcularea pensiei in conditiile actuale,daca am lucrat in grupa 2 de munca in perioada 01.03.1988-01.11.1990 ,dar pentru care nu am avut anexat la calculul pensiei, o adeverinta de la intreprindere?
Mai am o intrebare legata de bonusurile primite pe o perioada de catva ani la banca ION TIRIAC pentru care banca nu a platit nimic, dar noua salariatilor ni se retineau din salariu si pentru care am avut o adeverinta de la banca anexata la calculul pensiei, dar nu mi s-a luat in calcul.
multumesc frumos!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/15/2019 2:46am
Puteti cere oricand recalcularea pensiei privind drepturile ce rezulta ca urmare a stagiului de cotizare in grupa de munca, care nu au fost luate in calculul pensiei, daca faceti dovada efectuarii acestui stagiu prin adeverinta eliberata de angajator.
Modul de calcul al pensiei in cazul in care angajatorul a retinut contributia dar nu a virat-o casei de pensii depinde de perioada de contributie astfel :
- Daca a fost in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010 se ia in calcul o treime din suma pentru care s-a platit contributie.
- Daca a fost in perioada dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calcul intreaga suma pentru care s-a platit contributie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1