Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Florentina la data: 06/19/2008 1:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Florentina la data: 06/19/2008 1:41am
Gen:masculin
Data nasterii:02.10.1948
Stagiul de cotizare:37 ani si 5 luni
Alte date:data angajarii: 01.11.1967, cu intreruperi, pana prezent
Intrebare:Buna ziua. As dori sa ma lamuriti la o intrebare. Un coleg, cu datele de mai sus, avand stagiu de cotizare, cu intreruperi, de 37 ani si 5 luni (grupa a III-a), a lucrat intre 01.02.2006 si pana in prezent, un program de 2 ore pe zi. Intrebarea mea este, si pentru care va rog sa ma lamuriti: perioada lucrata cu 2 ore, intre 01.02.2006 si 01.07.2008, cum se ia in calcul, ca o norma intreaga, sau proportional? Perioadele lucrate inainte de aprilie 2001 cu o fractiune de norma se calculeaza proportional? Dar dupa aprilie 2001? Tot proportional? Colegul meu poate iesi la pensie anticipat in iulie 2008? Mentionez ca nu a lucrat decat in grupa a III-a de munca. Va multumesc pentru atentia acordata!
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: lapensie la data: 06/19/2008 4:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere colegul dv are dreptul la pensie la limita de varsta dupa mai 20013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate beneficia de pensie anticipata partiala dupa mai 2008 daca indeplineste conditia de stagiu de cotizare peste stagiu complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Pensie anticipata ar putea cere tot dupa mai 2008 daca ar avea stagiu de cotizare 44 ani si 2 luni(stagiu complet +10 ani)conditie nerealizabila.
In privinta stagiului de cotizare art 37 alin (1) din legea 19/2000 prevede :
In sistemul public stagiul de cotizare se constituie din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat de catre angajator si asigurat….
Deci daca a lucrat cu contract individual de munca pentru care a fost obligatorie plata CAS-ului si acesta a fost platit atat de angajat cat si de angajator atunci se ia in consideratie stagiul intreg indiferent de suma platita sau de anul cand s-a platit. Totusi trebuie sa se aiba in vedere ca perioada in care s-a lucrat 2 ore pe zi sa nu fie al doilea serviciu pentruca nu se socotesc doua stagii concomitant.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1