Subiect "pensie anticipata" Deschis de NICOLAE GHEORGHE la data: 05/18/2019 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/18/2019 6:54am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare: daca inscriu dosarul de pensionare anticipata la data de 28 05 2019 cu ce luna intra la plata pensia .
si
Daca ADUC in luna iunie o adeverinta cu grupa 2 de munca care ma indreptateste sa trec la pensie pentru limita de varsta pot cere recalcularea pensiei ?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/18/2019 10:06am
Pensia anticipata se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare si se pune in plata de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Daca la depunerea dosarului de pensionare depuneti si dovada de incetare a activitatii pensia se pune in plata de la data depunerii dosarului.
Daca dupa depunerea dosarului de pensionare lucrati pana la primirea deciziei de pensionare pensia se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare dar nu se pune in plata decat de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Prima pensie o primiti in luna urmatoare celei in care s-a emis decizia de pensionare (cand veti primi si drepturile din urma).
Daca dupa depunerea dosarului pentru pensie anticipata depuneti adeverinta pentru stagii de cotizare in grupele de munca, care va dau dreptul la pensie pentru limita de varsta aceasta este luata in calcul de la data depunerii ei la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1