Subiect "Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?" Deschis de STANCU DOINA la data: 05/20/2019 4:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?
Scris de: STANCU DOINA la data: 05/20/2019 4:45am
Gen: Feminin
Data nasterii:10.03.1960
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni
Alte date: facultate absolvita, la zi, 5 ani
Intrebari: Ce inseamna, in cazul meu:

1. "Mai putin de 3 ani inainte de pensionarea anticipata" ???

2. In cazul domiciliului de peste 43 ani in Slatina, Olt (oras inclus in lista oraselor poluate alaturi de alte orase, ca Targu Mures, etc.), ce inseamna "se poate iesi la pensie, fara penalizare, inainte cu doi ani fata de varsta de pensionare"? Se depune dosarul de pensie exact in ziua in care mai sunt "fix" doi ani pana la implinirea varstei de pensionare la limita de varsta ???? Ce anume, in afara de Cartea de Identitate imi trebuie pentru a beneficia de reducererea de doi ani ??? Care este, de fapt, data la care pot depune dosarul de pensionare pentru a beneficia de acest drept??
Re: Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?
Scris de: la pensie la data: 05/20/2019 8:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca ati avut domiciliul in orasul Slatina o perioada de minim 30 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 59 ani si 8 luni adica incepand cu 10 noiembrie 2019.
In acest context nu intelegem intrebarea de la punctul 1.
Pentru pensia anticipata partiala, nediminuata, nu este obligatoriu sa depuneti dosarul fix in data de 10 noiembrie 2019 ci incepand cu aceasta data si sa nu fi cerut pensie anticipata partiala diminuata inainte de aceasta data.
Pentru pensia anticipata partiala nediminuata trebuie sa depuneti un dosar care sa contina actele enumerate pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice la adresa :
https://www.cnpp.ro/web/guest/pensia-anticipata-partiala
La care trebuie sa mai adaugati o adeverinta eliberata de serviciul public local de evidenta persoanelor conform modelului de la anexa 5 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?
Scris de: STANCU DOINA la data: 05/21/2019 3:48am
Gen: Feminin
Data nasterii: 10.03.1960
Stagiul de cotizare: 34 ani si 10 luni
Alte date: facultate, zi, 1979 - 1984
Detaliez intrebarea "Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?"

"angajatii care mai au 3 ani pana la pensionarea anticipata (nu partial anticipata) sunt protejati de CCM si nu li se desface contractul de munca". De aceea am intrebat, deoarece sunt in situatia de a-mi pierde locul de munca - din calcule, am inteles ca eu ar fi trebuit sa fi lucrat minim 36 ani si 8 luni pentru a nu fi data afara (in cazul meu vb de 39 ani si 8 luni necesari pt a fi pensionata anticipat, FARA penalizare).
Deci, sumarizez - cum eu am lucrat "doar 34 ani si 8 luni incepand cu 17.07.1984" (fara a include 5 ani perioada facultatii, intre 01.10.1979 - 01.07.1984) - ma incadrez in categoria "angajat protejat de CCM" - DA/NU ???
Multumesc!
Re: Ce inseamna "cu trei ani inainte de pensie anticipata"?
Scris de: la pensie la data: 05/21/2019 9:40am
Presupunem ca citati partial o prevedere a contractului colectiv de munca din intreprinderea la care lucrati, pe care noi nu-l cunoastem si nu o comentam, cereti lamuriri de la responsabilii sindicali.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1