Subiect "ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi putea calcula pensia?" Deschis de Ohai Gheorghe la data: 07/09/2019 4:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi putea calcula pensia?
Scris de: Ohai Gheorghe la data: 07/09/2019 4:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi putea calcula pensia?
Scris de: la pensie la data: 07/09/2019 6:21am
- Apasati pe butonul “Logare”de pe pagina principala (dreapta sus)
- Cititi instructiunile de pe pagina de logare
- Daca vreti sa creati un cont nou dupa completarea rubricilor Email si parola apasati pe butonul Ïnregistrare/Cont Nou si continuati cu rubricile Email, Parola si Confirmare parola apoi din nou apasati pe butonul Ïnregistrare/Cont Nou.
- Dupa intrarea in prima pagina a programului completati casetele conform instructiunilor date de noi pe aceasta pagina dupa care apasati pe butonul “continuare”
- se intra in paginile anuale de date si dupa introducerea datelor se trece la urmatoarea pagina prin butonul “continuare “ care are si rolul de salvare date.
Daca intampinati dificultati reveniti si precizati pasul la care v-ati oprit si dificultatea intalnita.
Re: ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi putea calcula pensia?
Scris de: Dorina la data: 07/11/2019 6:18pm
Gen:FEMININ
Data nasterii: 23. 02. 1964
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date: 15 ani grupa II
Intrebare: Pot ieși la pensie dacă muncesc fără întrerupere din 1981 pana in prezent, am 15 ani de grupa II și am născut și crescut 3 copii pana la 16 ani ? După calculele mele, am dreptul la pensie.

Va mulțumesc
Re: ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi putea calcula pensia?
Scris de: la pensie la data: 07/12/2019 8:44am
Pentru Dorina
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in data de 23 septembrie 2023,
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 23 septembrie 2021.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.

Conform prevederilor noii legi a pensiilor 127/2019 care intra in vigoare la data de 01 septembrie 2021:
Aveti aceleasi drepturi prevazute si in actuala lege a pensiilor si in plus pentru nasterea si cresterea pana la 16 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta imediat ce intra in vigoare aceasta lege a pensiilor adica in 01 septembrie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1