Subiect "Calcul punctaj perioada asimilata" Deschis de Dumitru Radu la data: 07/09/2019 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj perioada asimilata
Scris de: Dumitru Radu la data: 07/09/2019 8:40am
Gen: M
Data nasterii: 13.10.1953
Stagiul de cotizare: 35
Alte date: Intre 1972 - 28 Feb 1978 am urmat Facultatea de Nave si Instalatii de Bord 5 ani si 6 luni . Am iesit la pensie cu Decizie la limita de varstã Oct 2017 ( avand 2 ani si 6 luni grupa 1 )
Intrebare: Cum pot afla daca la punctajul total mi s-a luat în calcul punctajul pentru perioada asimilatã facultate. In Decizia de pensionare nu se mentioneaza punctajul realizat pentru perioada asimilatã
Re: Calcul punctaj perioada asimilata
Scris de: GicaH la data: 07/09/2019 11:54am
Dumitru Radu :
Gen: M
Data nasterii: 13.10.1953
Stagiul de cotizare: 35
Alte date: Intre 1972 - 28 Feb 1978 am urmat Facultatea de Nave si Instalatii de Bord 5 ani si 6 luni . Am iesit la pensie cu Decizie la limita de varstã Oct 2017 ( avand 2 ani si 6 luni grupa 1 )
Intrebare: Cum pot afla daca la punctajul total mi s-a luat în calcul punctajul pentru perioada asimilatã facultate. In Decizia de pensionare nu se mentioneaza punctajul realizat pentru perioada asimilatã

După durata cursurilor se pare că ați urmat cursuri serale, care nu se iau în calcul ca stagiu asimilat de cotizare. Numai dacă ați prezentat odată cu cererea de pensionare copii după diploma și foaia matricolă a cursurilor de zi a facultății vi se lua în calcul perioada facultății.
Numai dacă ați prezentat copie după diploma de absolvire a facultății cursuri de zi și foaia matricolă s-ar fi luat în calcul. După durata cursurilor se pare că ați urmat cursuri serale, care nu se iau în calcul la vechime(stagiu cotizare).
Re: Calcul punctaj perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 07/09/2019 1:27pm
Verificati si la componenta stagiul de cotizare daca este mentionat stagiul de cotizare asimilat. Daca este mentionat inseamna ca este luat in calcul si la punctajul pensiei.
Daca nu este mentionat inseamna ca nu este luat in calcul. Motivele pentru care nu a fost luat in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru facultate pot fi cele mentionate de domnul Gica si le puteti afla intreband la Casa de pensii teritoriala de care apartineti.
Re: Calcul punctaj perioada asimilata
Scris de: Dumitru Radu la data: 07/10/2019 10:10am
Gen:M
Data nasterii:13.10.1953
Stagiul de cotizare: 35
Alte date: Perioade asimilate
Intrebare: Facultatea am urmat-o la zi , ingineri , cursuri 5 ani jumate cu diploma ( 1972 - Feb 1978 ) . Anii de facultate au fost introdusi in stagiul de cotizare , avand in total un stagiu realizat 44 ani 1 luna si 25 zile . Intrebarea era cum stiu daca anii de facultate au fost luati in calculul punctajului total ??? adicã 25% din salariul mediu brut pentru anii 1972-1978 intrucat in Decizie la punctul G sunt punctele 1-7 dar nu mentioneaza strict punctajul pentru perioada asimilata .
Re: Calcul punctaj perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 07/10/2019 10:31am
Asa cum am precizat anterior daca perioada facultatii este mentionata la stagiile de cotizare asimilate suntem convinsi ca aceasta perioada a fost luata si in calculul punctajului.
Pentru a va convinge ca a fost luata in calcul exista urmatoarele solutii :
- Sa cereti la Casa de pensii buletinul de calcul al pensiei. Vi se va elibera un tabel cu sumele si perioadele luate in calculul punctajului pensiei.
- Sa incercati sa faceti calculul pensiei cu programul de pe site-ul nostru, daca aveti datele necesare.
Cele doua solutii nu se exclud reciproc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1