Subiect "noua lege a pensiilor" Deschis de rodica pop la data: 07/10/2019 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noua lege a pensiilor
Scris de: rodica pop la data: 07/10/2019 4:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua
as vrea sa stiu cum se va proceda cu noua lege a pensiilor dupa ce va fi (sau a fost)publicata in monitorul oficial
se vor tot recalcula pensiile pana in 2021 si apoi toti vor primi noile pensii deodata sau cum ?
eu personal sunt interesata de cei 10 % pt perioada 1975-2001 si pt cei 25% pt sotul supravietuitor
adica voi primi acesti 10% si respectiv 25 % inainte de 2021 sau din 2022 incolo
va multumesc
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: ILEANA la data: 07/10/2019 4:26am
rodica pop :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua
as vrea sa stiu cum se va proceda cu noua lege a pensiilor dupa ce va fi (sau a fost)publicata in monitorul oficial
se vor tot recalcula pensiile pana in 2021 si apoi toti vor primi noile pensii deodata sau cum ?
eu personal sunt interesata de cei 10 % pt perioada 1975-2001 si pt cei 25% pt sotul supravietuitor
adica voi primi acesti 10% si respectiv 25 % inainte de 2021 sau din 2022 incolo
va multumesc
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: ILEANA la data: 07/10/2019 4:40am
ILEANA :
rodica pop :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua
as vrea sa stiu cum se va proceda cu noua lege a pensiilor dupa ce va fi (sau a fost)publicata in monitorul oficial
se vor tot recalcula pensiile pana in 2021 si apoi toti vor primi noile pensii deodata sau cum ?
eu personal sunt interesata de cei 10 % pt perioada 1975-2001 si pt cei 25% pt sotul supravietuitor
adica voi primi acesti 10% si respectiv 25 % inainte de 2021 sau din 2022 incolo
va multumesc
cine depune dosar de pensionare dupa publicarea in M O a noi legi a pensiilor i se va calcula pensia cj noii legi ??multumesc
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: GicaH la data: 07/10/2019 6:29am
ILEANA :
ILEANA :
rodica pop :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua
as vrea sa stiu cum se va proceda cu noua lege a pensiilor dupa ce va fi (sau a fost)publicata in monitorul oficial
se vor tot recalcula pensiile pana in 2021 si apoi toti vor primi noile pensii deodata sau cum ?
eu personal sunt interesata de cei 10 % pt perioada 1975-2001 si pt cei 25% pt sotul supravietuitor
adica voi primi acesti 10% si respectiv 25 % inainte de 2021 sau din 2022 incolo
va multumesc
cine depune dosar de pensionare dupa publicarea in M O a noi legi a pensiilor i se va calcula pensia cj noii legi ??multumesc

Noua lege a pensiilor, chiar dacă este publicată acum in Monitorul Oficial, reglementarile ei intră în vigoare din 2021. Doar creșterile etapizate ale valorii punctului de pensie cresc conform ei până în 2021.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Nicolae la data: 07/10/2019 7:44am
GicaH :
ILEANA :
ILEANA :
rodica pop :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua
as vrea sa stiu cum se va proceda cu noua lege a pensiilor dupa ce va fi (sau a fost)publicata in monitorul oficial
se vor tot recalcula pensiile pana in 2021 si apoi toti vor primi noile pensii deodata sau cum ?
eu personal sunt interesata de cei 10 % pt perioada 1975-2001 si pt cei 25% pt sotul supravietuitor
adica voi primi acesti 10% si respectiv 25 % inainte de 2021 sau din 2022 incolo
va multumesc
cine depune dosar de pensionare dupa publicarea in M O a noi legi a pensiilor i se va calcula pensia cj noii legi ??multumesc

Noua lege a pensiilor, chiar dacă este publicată acum in Monitorul Oficial, reglementarile ei intră în vigoare din 2021. Doar creșterile etapizate ale valorii punctului de pensie cresc conform ei până în 2021.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Nicolae la data: 07/10/2019 7:48am
Gen:
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:32
Alte date:15 ani grupa I-a
Intrebare:Daca noua lege a pensiilor care intra in vigoare in anul 2021,ma va ajuta sa ies in anul 2021 ,la pensie.
Va multumesc pentru amabilitate si intelegere.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Nicolae la data: 07/10/2019 7:51am
Nicolae :
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:15 ani grupa I-a
Intrebare:Daca noua lege a pensiilor care intra in vigoare in anul 2021,ma va ajuta sa ies in anul 2021 ,la pensie.
Va multumesc pentru amabilitate si intelegere.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 07/10/2019 8:08am
Noua lege a pensiilor nu a fost publicata in Monitorul Oficial. Forma finala a acestei legi o vom sti numai dupa ce aceasta va fi promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul Oficial.
Acum cunoastem numai prevederile din proiectul noii legi si nici acestea in totalitate, deoarece nu cunoastem ce modificari au fost facute in parlament.
In prezent cunoastem cele precizate de domnul Gica adica legea este prevazut sa intre in vigoare in totalitate incepand cu 01 septembrie 2021.
Dupa promulgare si publicarea legii in MO se vor elabora normele de aplicare in care se vor stabili reguli clare si in privinta recalcularii pensiilor acordate inainte de intrare in vigoare a legii.
Pensiile acordate dupa publicarea in MO a noii legi dar inainte de intrare in vigoare a acestee se vor calcula tot conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 07/10/2019 8:19am
Pentru Nicolae
In proiectul noii legi a pensiilor nu este prevazuta modificarea conditiilor de iesire la pensie a celor care au lucrat in gr I de munca.
Astfel dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare la varsta de 65 ani si cu reducerea varstei standard de pensionare la varsta de 57 ani si 6 luni atat dupa actuala lege a pensiilor cat si dupa noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1