Subiect "vechime anulata in cartea de munca" Deschis de Daniela Roibu la data: 07/12/2019 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime anulata in cartea de munca
Scris de: Daniela Roibu la data: 07/12/2019 4:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In anul 1992 m-am transferat la un alt serviciu pentru care am lucrat pina in 1995 cand firma a fosta desfiintata. In cartea de munca a fost trecuta angajarea, am fost platita in fiecare luna pe stat de plata dar in cartea de munca nu a mai fost facuta nici o alta inregistrare.Patronul nu a achitat taxele la stat si apoi a fost trimis in justitie. Ca sa pot sa ma angajez din nou pe acea linie de la ITM mi-a fost scris "anulat" . Aceasta perioada nu este considerata vechime in munca?
Re: vechime anulata in cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 07/12/2019 9:08am
Pentru a fi luat in considerare stagiul de cotizare trebuie dovedit cu un act: carnetul de munca sau adeverinta de la angajator sau de la cel care detine arhiva angajatorului.
In cazul dv carnetul de munca nu poate fi luat in considerare deoarece nu are inscris stagiul de cotizare. in discutie ramane numai adeverinta care nu poate fi data decat daca o alta firma a luat in administrare arhiva de personal a firmei la care ati lucrat si aceasta poate sa va dea o astfel de adeverinta cu mentiunea ca au fost platite contributiile de asigurare sociala numai daca angajatorul a fost obligat prin Hotarare judecatoreasca sa plateasca contributiile.
Deci o situatie destul de complicata din care este greu de gasit o solutie favorabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1