Subiect "Pensionare" Deschis de ADRIAN la data: 07/15/2019 8:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: ADRIAN la data: 07/15/2019 8:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare::2 ani Scoala Militara, 10 ani si 4 luni ofiter MAI conditii speciale,4 ani si 3 luni civil,grupa II,7 ani pensionat medical in cadrul MAI.


Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie ?



Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj
Re: Pensionare
[b]Scris de: la pensie la data: 07/15/2019 5:26am
[b]Era foarte important sa precizati care este situatia dv actuala.
[b]Dupa analiza datelor cu o probabilitate mare in prezent sunteti pensionat medical MAI si pentru aceasta situatie am facut analiza.
In aceste conditii in sistemul militar de pensii avand depasita varsta standard de pensionare, de 57 ani si 1 luna, aveti dreptul sa optati intre pensia de serviciu pentru limita de varsta si actuala pensie de invaliditate.
In sistemul public de pensii nu puteti beneficia de pensie deoarece stagiul de cotizare din acest sistem este mai mic decat stagiul de cotizare minim necesar.[/b][/b][/b]

Multumesc mult,revin cu precixarea ca din anul 2012 cand boala nu s-a mai incadrat in grad de invaliditate,nu am mai beneficiat de pensie de invaliditate,in prezent sunt ofiter in rezerva
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/15/2019 9:51am
Conform art 19 din legea pensiilor militare 223/2015 in prezent aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta.
Deoarece aveti dreptul la aceasta pensie de la varsta de 57 ani si 1 luna va sfatuim sa va adresati de urgenta casei de pensii sectoriale de care apartineti pentru a va informa privind intocmirea dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1