Subiect "pensie anticipata in cazul unei persoane cu handicap dobandit" Deschis de marika pojoranu la data: 08/08/2019 7:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata in cazul unei persoane cu handicap dobandit
Scris de: marika pojoranu la data: 08/08/2019 7:15am
Gen:F
Data nasterii:02.09.1967
Stagiul de cotizare:32
Alte date:handicap accentuat de 10 ani
Intrebare:Doresc sa aflu daca o persoana care lucreaza in momentul de fata cu program normal dar are certificat de handicap accentuat, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare si cu ce penalizare ( nu pensie de invaliditate).A dobandit handicapul la varsta de 42 de ani.Multumesc
Re: pensie anticipata in cazul unei persoane cu handicap dobandit
Scris de: la pensie la data: 08/08/2019 9:17am
Avand in vedere datele furnizate trebuie sa va precizam ca aceasta persoana se va putea pensiona conform prevederilor noii legi a pensiilor 127/2019 care va intra in vigoare in data de 01 septembrie 2021 astfel :
Are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in data de 02 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta cu pana la 10 ani daca a realizat in conditii de handicap accentuat un stagiu de cotizare de cel putin 20 ani.
Deci aceasta persoana pentru starea de handicap accentuat nu poate beneficia decat de o reducere a varstei de pensionare cu cca 1 an daca lucreaza in continuare si realizeaza 20 ani de stagiu de cotizare in starea de handicap accentut.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 02 septembrie 2025 daca mai lucreaza in continuare minim 3 ani si realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1