Subiect "spor vechime" Deschis de Elena Brinzei la data: 09/10/2019 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vechime
Scris de: Elena Brinzei la data: 09/10/2019 6:13am
Gen:f
Data nasterii:14.02.1959
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:revin cu inca o nelamurire legat de sporuri. In cartea mea de munca nu este trecut ca fractie salaiul si separat salariul+sporuri, de aceea am trecut in programul dvs. separat salariul si separat sporuri in procente, cred ca nu e gresit.Multumesc
Re: spor vechime
Scris de: la pensie la data: 09/10/2019 7:43am
Nu este o gresala sa introduceti separat salariile si separat sporurile cumulate.
Am facut observatie la sporul de vechime deoarece acesta inainte de 01 aprilie 1992 nu se introduce cel acordat de angajator cu pierderea continuitatii la plecarea prin demisie ci se acorda automat asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
In acest caz sporul dv de vechime, corect, este :
Intre ianuarie 1986 - decembrie 1987 3 %
Intre ianuarie 1988 - martie 1992 6 %
Dupa martie 1992 se introduc sporurile cu caracter permanent cumulate cu salariu sau separat cele care se dovedesc prin adeverinte.
Daca vreti sa va calculati pensia anticipat partiala, pe care o cereti inainte de 14 iunie 2020, este corect sa nu introduceti perioada studiilor universitare dar in cazul pensiei pentru limita de varsta trebuie sa introduceti in calcul si perioada studiilor universitare.
La pensia initiala, anticipata partiala sau pentru limita de varsta, introduceti si indicele de corectie corespunzator anului de iesire la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1