Subiect "grupa 1 si 2" Deschis de Marius la data: 09/10/2019 9:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa 1 si 2
Scris de: Marius la data: 09/10/2019 9:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
La Calculul reducerii stagiului complet de cotizare
si varstei de pensionare de pe siteul dv la grupa a 2 incepe de la 6 ani,eu am 4 ani si 3 luni dar mai am si 1 an si 4 luni de grupa 1,acestea doua grupe ale mele se pot aduna adica 4 ani de gr 2 si cu 1 an de gr 1 sa faca 6 ani de grupa 2 ca sa pot sa intru si eu la minim 6 ani de gr 2 in tabelul dv?daca nu, pe viitor se va calcula la an reducerea varstei in cazul grupelor,este vreun proiect?multumesc
Re: grupa 1 si 2
Scris de: la pensie la data: 09/10/2019 1:13pm
Calculul reducerii varstei de pensionare de pe site-ul nostru se face conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 si in cazul stagiilor lucrate in conditii deosebite sau asimilate acestei grupe reducerea incepe de la stagiul de cotizare de 6 ani iar in cazul stagiilor lucrate in conditii speciale sau asimilate acestei grupe reducerea incepe de la stagiul de cotizare de 2 ani. Conform art 60 alin (1) din legea 263/2010 se asimileaza cu conditii deosebite si stagiile lucrate in conditii speciale sau in gr I asimilata cu conditii speciale stagiile sub 2 ani daca pentru acestea nu s-a acordat reducerea varstei de pensionare.
Din pacate pentru dv aceasta prevedere nu va ajuta pentruca stagiile lucrate de dv in grupele de munca sunt de 4 ani si 3 luni in gr II plus 1 an si 4 luni lucrat in gr II adica un total de 5 ani si 7 luni adica sub 6 ani.
Noua lege a pensiilor 127/2019 care este prevazut sa intre in vigoare incepand cu data de 01 septembrie 2021 se acorda reducerea varstei de pensionare atat pentru stagii de cotizare lucrate in gr I cat si in gr II incepand cu 1 an. Conform acestor prevederi pentru 4 ani lucrati in gr II asimilata cu conditii deosebite si si 1 an lucrat in gr I asimilata cu conditii speciale veti avea dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1