Subiect "pensie la varsta" Deschis de Tas. la data: 10/09/2019 2:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la varsta
Scris de: Tas. la data: 10/09/2019 2:04am
Gen:F
Data nasterii:august 1960
Stagiul de cotizare:01.09.1985-prezent
Alte date:01.09.1985-31.03.2001 grupa a II-a de munca(80%)
Intrebare:Cand ma pot pensiona la varsta, anticipata sau anticipata partial? In varianta nerecunoasterii grupei de munca (adeverinta) ce posibilitati de pensionare cu 01.11.2019 am? Cum procedez pentru recunoasterea grupei?
Re: pensie la varsta
Scris de: la pensie la data: 10/09/2019 4:35am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani si 7 luni lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupe de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni si realizati stagiul total de cotizare de 37 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 12 ani si 5 luni lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupe de munca) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in luna decembrie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca nu este recunoscuta adeverinta pentru stagiul in grupa de munca datele privind iesirea la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare si pentru pensie anticipata partiala raman valabile cu precizarea ca diminuarea pensiei anticipate partiale va fi mai mare.
Pentru a fi recunoscuta adeverinta pentru grupa de munca trebuie sa fie intocmita conform legislatiei din data emiterii. Pentru a verifica daca este intocmita corect inainte de depunerea dosarului mergeti cu adeverinta la ghiseul Casei de pensii de care apartine domiciliul dv si rugati functionarul sa va confirme daca adeverinta este corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1