Subiect "recalculare pensie" Deschis de Ilinca Valeriu la data: 10/30/2019 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Ilinca Valeriu la data: 10/30/2019 6:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc inca o data pentru calculatorul pe care ni-l puneti la dispozitie. Fara el nu as fi observat o neregula, cred eu, in recalcularea pensiei mele.
Sunt pensionat cu pensie anticipata partiala de anul trecut, si luna acesta, dupa implinirea virstei de pensionare mi-a fost recalculata pensia. Am primit decizia de recalculare cu numar total de puncte realizat 76.83784 fata de 76.63289 (mai mic) cit a iesit pe site-ul dumneavoastra ( normal, am lucrat cu luni intregi nu si cu zile) dar surpriza, punctaj mediu anual 2.50891 (3174 lei) mai mic fata de 2.517842 (3186 lei) cit era pe site. Fac calculul 76.83784 x 1.15 : 35 = 2.52467 x 1265 = 3194 lei. Iau ambele decizii la verificat si constat ca pentru perioada asimilata ( armata si facultate) mi s-a acordat punctajul corect (3.67847 puncte),apropiat cu ce reiese din calculul de pe site-ul dumneavoastra, dar acest punctaj nu este corectat cu indicele de corectie, punctajul aferent indicelui de corectie fiind acelasi si in prima si in a doua decizie (0.31354).
La ghiseul de informatii al casei de pensii mi-au spus ca asa este corect cum au facut ei, invocind OUG 1/2003.

Am trimis catre Casa de Pensii Urmatoarea petitie:

In data de 10.11.2018 mi s-a emis decizia de pensionare nr. 388143 prin care s-a admis cererea de pensionare anticipata partiala.
In data de 21.10.2019, dupa implinirea virstei la care aveam dreptul de a fi pensionat fara penalizare, mi s-a emis o noua decizie prin care s-a ridicat penalizarea si au fost adaugati 5 ani 8 luni si 13 zile ( perioada asimilata stagiului militar si facultatii) pentru care s-a calculat punctajul aferent si a fost adaugat numarului total de puncte realizat. Acest punctaj, aferent perioadei asimilate mai sus mentionate, nu a mai fost corectat nici cu indicele de corectie primit la data pensionarii, nici cu indicele de corectie aferent anului 2019, pierzind astfel la punctajul mediu anual aproximativ 0,02 puncte, ceea ce nu mi se pare corect.

Din punctul meu de vedere, conform legii, corect ar fi fost ca punctajul mediu anual sa fie
76,83784 x 1,15 : 35 = 2.52470

Mentionez ca la data inscrierii la pensie am predat catre casa judeteana de pensii actele care certificau satisfacerea serviciului militar si absolvirea cursurilor la zi la Institutul Politehnic Bucuresti, iar la emiterea deciziei de pensionare s-a stabilit indicele de corectie 1.15.

Din punctual meu de vedere se respecta prevederile OUG 1/2013 art.3 pc.3 deoarece nu se face o aplicare repetata a indicelui de corectie ci o singura aplicare pentru tot punctajul obtinut. In prima decizie s-a aplicat numai pentru o parte din punctajul pe care il aveam, iar in recalculare ar trebui sa se aplice pentru tot punctajul, ceea ce nu inseamna ca exista un numar de puncte pentru care indicele de corectie s-a aplicat de doua sau mai multe ori, ci numai o data pentru tot punctajul.

Solicit punctul dumneavoastra de vedere , si daca imi este favorabil, cum trebuie sa procedez in contiuare pentru obtinerea punctajului mediu anual = 2.52470 solicitat de catre mine.

Care este parerea dumneavoastra si care credeti ca va fi raspunsu lor?

Cu stima pentrun sprijinul pe care il acordati pensionarilor,

Ilinca Valeriu
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2019 11:27am
Cu regret trebuie sa va precizam ca este corect calculul facut de Casa de pensii deoarece art 170 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede ca indicele de corectie se aplica o singura data la inscrierea initiala de pensii.
In cazul dv la iesirea initiala la pensie anticipata partiala stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare nu au intrat in calculul punctajului pensiei ci acestea au intrat in calcul la calculul pensiei pentru limita de varsta.
Re: recalculare pensie
Scris de: Ilinca Valeriu la data: 10/31/2019 5:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns.
Re: recalculare pensie
Scris de: Ilinca Valeriu la data: 11/01/2019 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Astazi am primit de la consultantul CNPP urmatorul raspuns:
Răspunsul consultantului CNPP este următorul:
Conform legislatiei vi se aplica indicele de corectie.
In fapt, la adaugarea de stagiu, punctajului initial i se inlatura indicele de
corectie aplicat, se adauga punctajul obtinut din adaugarea de stagiu, dupa
care se aplica indicele de corectie aferent anului in care v-ati deschis pentru
prima data dreptul de pensie.
Pentru a va putea ajuta punctual, ne sunt necesare date concrete de
identificare.

Am trimis datele de identificare. Astept sa vad ce se va intimpla in continuare.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/01/2019 5:05am
Raspunsul Casei de pensii asa cum il prezentati dv este neclar.
Noi pastram raspunsul anterior.
Re: recalculare pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 11/01/2019 6:19am
Răspunsul corect a fost dat de cei de la casa locală.
Cel dat de CNPP este înafara legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1