Subiect "Recalculare" Deschis de Chiriac Cornel la data: 10/31/2019 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare
Scris de: Chiriac Cornel la data: 10/31/2019 9:29am
Gen:
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:35 de ani
Alte date:22 de ani în grupa speciala (Arcelormittal Hunedoara)
Intrebare: Conform legii 221/2018 p entru recalculare trebuie să ai minim 25 de ani în grupa speciala. Am primit decizia cu recalculare deși am mai puțin de 25 de ani în grupa speciala. O să fie calcul ca la cei cu 25 de ani sau diminuată.
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2019 11:25am
Conform art 69 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 daca va incadrati in prevederile art 56 alin (3) lit c) din legea pensiilor 263/2010, modificat prin legea 221/2018, adica ati lucrat cei 22 ani la Mittal Steel Hunedoara in activitatile nominalizate la pozitiile 7, 23 si 25 din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 calculul punctajului mediu al pensiilor se va calcula astfel:
- Se va face calculul unui punctaj mediu pentru perioada lucrata in conditii speciale prin impartirea punctelor anuale realizate in acea perioada la stagiul complet de cotizare de 25 ani.
- Se va face calculul unui punctaj mediu pentru perioada lucrata in conditii normale prin impartirea punctelor anuale realizate in acea perioada la stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin insumarea celor doua punctaje medii de mai sus
Re: Recalculare
Scris de: Chiriac Cornel la data: 11/01/2019 2:40am
la pensie :
Conform art 69 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 daca va incadrati in prevederile art 56 alin (3) lit c) din legea pensiilor 263/2010, modificat prin legea 221/2018, adica ati lucrat cei 22 ani la Mittal Steel Hunedoara in activitatile nominalizate la pozitiile 7, 23 si 25 din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 calculul punctajului mediu al pensiilor se va calcula astfel:
- Se va face calculul unui punctaj mediu pentru perioada lucrata in conditii speciale prin impartirea punctelor anuale realizate in acea perioada la stagiul complet de cotizare de 25 ani.
- Se va face calculul unui punctaj mediu pentru perioada lucrata in conditii normale prin impartirea punctelor anuale realizate in acea perioada la stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin insumarea celor doua punctaje medii de mai sus
Aș vrea să-mi spuneți dacă se face recalculare în baza acestei legi și persoanelor care au lucrat mai puțin de 25 de ani în grupa speciala (ex. Arcelormittal Hunedoara)
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 11/01/2019 5:26am
Repetam raspunsul anterior modificat :
Daca ati lucrat la intreprinderea Mittal Steel Hunedoara (in anexa 3 la legea 263/2010 asa este denumirea intreprinderii) si ati lucrat in activitatile nominalizate la pozitiile 7 sau 23 sau 25 din anexa 2 din legea pensiilor 263/2010 (pozitia in care ati lucrat ar fi trebuit sa fie mentionata in adeverinta cu stagiul in grupa de munca), atunci la recalculare la calculul punctajului pensiei vi se aplica stagiul complet de cotizare redus pentru punctajele lunare realizate pe perioada lucrata in conditiile speciale in pozitiile de mai sus chiar daca perioada lucrata in aceste conditii este mai mica de 25 ani, conform art 69 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Daca ati primit decizia de recalculare inseamna ca s-a facut recalcularea conform modificarilor aduse legii pensiilor de legea 221/2018 dupa modul de calcul prezentat de noi mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1