Subiect "recalculare pensie conf.noii legi" Deschis de vasile la data: 11/04/2019 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie conf.noii legi
Scris de: vasile la data: 11/04/2019 7:35am
Gen:M
Data nasterii:26.12.1951
Stagiul de cotizare:36 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:
1.Cand putem cerere recalcularea pensiei pe baza noii legi?Cand se incepe recalcularea din oficiu conf.noilor prevederi?
2.va rog sa-mi confirmati daca urmatoarele venituri se iau in calcul conform noii legi:
-prime in perioada 1975-2002
-participarea la profitul intreprinderii in perioada 1975-2000
-sume obtinute din plata cu ora pt. cursurile de calificare la locul de munca,predate in intreprindere
-sumele brute primite din plata cu ora obtinute de la sc.profesionala la care am predat in paralel cu functia de baza( scoala afiliata intreprinderii la care am avut functia de baza)
-indemnizatia de consilier local in perioada 2011-2016
-am o fisa fiscala(depusa la ANAF -2001-2002 pt. calcul venit global) de la o societate care nu mai exista si de la care nu mai pot obtine o Adeverinta.Se ia in calcul acest venit?
Va multumesc,
cu stima
Re: recalculare pensie conf.noii legi
Scris de: la pensie la data: 11/04/2019 10:55am
Consideram ca va referiti la noua lege a pensiilor 127/2019.
Modul de aplicare a unei legi in general, deci si a acestei legi, este stabilit prin normele de aplicare.
Normele de aplicare ale legii 127/2019 trebuiau sa fie elaborate pana in prezent insa nu au fost elaborate datorita instabilitatii guvernamentale.
Deci vom fi in masura sa va raspundem la majoritatea intrebarilor punctuale puse de dv numai dupa elaborarea acestor norme care speram sa fie elaborate dupa instalarea noului guvern.
Totusi va putem face urmatoarele precizari :
- Idemnizatia de consilier local trebuie sa se ia in calcul si in prezent fara sa asteptati recalcularea conform prevederilor legii pensiilor 127/2019.
- Inainte de a depune adeverintele pentru sumele neluate in calcul in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001, pe care puteti sa le obtineti, ar trebui sa faceti o evaluare a influentei acestei recalculari deoarece celor care nu depun astfel de adeverinte li se majoreaza cu 10 %, din oficiu, punctajul realizat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
- Pentru sumele pentru care s-a platit CAS dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa depuneti adeverinte sau fisele fiscale pentruca aceste sume au fost transmise lunar de catre angajatori la Casa de pensii, pe cale electronica si se afla in arhiva electronica a Casei de pensii, arhivata pe baza de cod numeric personal.
Mai mult daca vreti sa le cunosteti le puteti obtine de la Casa de pensii teritoriala cerand “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1