Subiect "Varsta pensinare" Deschis de Gheorghe Angelescu la data: 11/05/2019 7:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensinare
Scris de: Gheorghe Angelescu la data: 11/05/2019 7:19pm
Gen:M
Data nasterii:18 mai 1958
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni(cuprinde periode asimilate:armata si facultatea)
Alte date:Grupa1 si speciala 11 ani (Conf hotarare judecatoreasca din 2019)
Intrebare:Cand ma pot pensiona?
Re: Varsta pensinare
Scris de: la pensie la data: 11/06/2019 2:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in gr I de munca si conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de cca 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare. In datele furnizate nu ati precizat daca in stagiul de cotizare de 32 ani si 4 luni ati inclus si acest stagiu suplimentar. Noi am considerat ca nu l-ati inclus si in acest caz realizati un stagiu de cotizare total de cca 37 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta, cu conditia ca sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani, luand in calcul stagiul de cotizare lucrat, stagiile de cotizare asimilate si stagiul de cotizare suplimentar.
Re: Varsta pensinare
Scris de: Gheorghe Angelescu la data: 11/06/2019 6:38am
Multumesc pentru raspuns.
Asa e, in anii de cotizare nu intra si cei compensati datorita grupei I-a
Intrebare: Daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare datorita grupei I si tot odata cresterea anilor de cotizare, mai beneficies de cresterea punctului de pensie in perioada cu grupa I cu 50% ?
Re: Varsta pensinare
Scris de: la pensie la data: 11/06/2019 8:11am
Pentru stagiile in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Stagiu de cotizare suplimentar
- Reducerea varstei standard de pensionare
- Majorarea punctajelor lunare pe acea perioada.
- Calcularea punctajului mediu anual, pe acea perioada,cu un stagiu complet de cotizare redus daca stagiul de cotizare in gr I a fost lucrat in : sectorul minier in subteran, in zonele I si II de expunere la radiatii, aviatia civila, activitati si unitati incadrate in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Aceste avantaje nu se exclud reciproc.
Deci veti beneficia si de majorarea punctajelor lunare cu 50 % pe perioada lucrata in grupa de munca.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Gheorghe Angelescu la data: 11/08/2019 12:28am
Multumesc pentru lamuriri.
Intrebare:
Legea a plafonat incepand cu 1 aprilie 2001 pana pe 31 dec 2002 la max 3 punctul de pensie si pana in 31 iulie 2007 la 5 max.
Aceasta plafonare se aplica inainte de aplicarea bonificatiei de 50% pentru punctual de pensionare afferent grupei I (speciala), sau dupa?
Va doresc o zi buna!
Re: Varsta pensinare
Scris de: la pensie la data: 11/08/2019 5:22am
Majorarea punctajelor lunare pentru stagiile in grupele de munca se face dupa limitarea sumelor lunare.
Limitarea sumei luate in calcul este prezentata pe larg de noi pe site la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Mecanismul de limitare este urmatorul :
-Prin diverse prevederi legale s-a limitat suma pentru care s-a platit contributie de asigurri sociale (CAS) in luna respectiva.
- Suma pentru care s-a platit CAS a fost transmisa lunar, pe cale electronica de catre angajator la Casa de pensii si arhivata dupa codul numeric personal.
- La calculul pensiei se calculeaza punctajul lunar luand ca baza suma pentru care s-a platit CAS, adica suma limitata.
- In cazul stagiilor lucrate in grupele de munca procentul de majorare se aplica punctajelor lunare calculate mai sus (pentru sumele limitate).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1