Subiect "pensionare anticipata partial" Deschis de Ranete M. la data: 11/06/2019 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partial
Scris de: Ranete M. la data: 11/06/2019 9:31am
Gen:Feminin
Data nasterii:04.05.2019
Stagiul de cotizare: peste 35 ani si sunt inca in activitate
Alte date:Conditii normale de lucru (in banca)
Intrebare:
1. Pot sa ma pensionez anticipat partial si incepand cu ce data ?
2. Concediile medicale si de odihna se iau in calculul vechimii ?
La punctul 1. am citit informatiile de pe site-ul dvs. dar am primit raspunsuri, din surse mai putin oficiale, de genul "trebuie sa am o vechime de 8 ani peste stagiul de cotizare de 33 ani si 2 luni pentru a ma putea pensiona anticipat partial".
De aceea, va rog sa ma lamuriti dvs.
Va multumesc mult !
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/06/2019 9:59am
Regretam ca trebuie sa reveniti si sa ne dati data nasterii corecta.
Va rugam sa nu va suparati daca vom compara importanta datei de nastere corecte cu soldul corect la un depozit bancar.
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: Ranete M. la data: 11/07/2019 2:34am
Gen:Feminin
Data nasterii:4 mai 1963
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:
Intrebare:
Imi cer scuze pentru indicarea gresita a anului de nastere.
Inteleg importanta si fara comparatia facuta.
Astept raspunsul dvs.si multumesc pentru amabilitate.
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/07/2019 5:11am
G1 Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 04 octombrie 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca dupa varsta de 62 ani si 5 luni ati avea stagiul complet de cotizare depasit cu 8 ani, adica stagiul total de cotizare de 41 ani si 2 luni ati beneficia de pensie anticipata, nediminuata.
Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019. Conform prevederilor acestei legi datele de mai sus nu se schimba facandu-se numai modificarea denumirii pensiilor anticipate astfel :
- Pensia anticipata partiala se va numi pensie anticipata
- Pensia anticipata se va numi pensie pentru limita de varsta.
2 - Concediile de odihna se asimileaza stagiului de cotizare si se iau in calculul vechimii si al punctajului pensiilor.
- Conscediile de incapacitate temporara de munca (medicale) avute inainte de 01 ianuarie 2005 se asimileaza stagiului de cotizare indiferent de boala si se iau in calculul vechimii si punctajului pensiilor.
- Conscediile de incapacitate temporara de munca (medicale) avute dupa data de 01 ianuarie 2005 se asimileaza stagiului de cotizare si se iau in calculul vechimii si punctajului pensiilor numai daca sunt datorate unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1