Subiect "Recalcularea diminuarii punctului de pensie" Deschis de Cojocaru Sorin la data: 11/12/2019 2:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea diminuarii punctului de pensie
Scris de: Cojocaru Sorin la data: 11/12/2019 2:11am
Gen:M
Data nasterii:08.12.1958
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni 18 zile
Alte date:conditii normale 37 ani 1 luna 3 zile
Intrebare:La 60 ani si 1 luna am depus cere pentru pensie anticipata partial. Diminuarea punctului de pensie este de 20.65.Diminuarea fiind mare nu am fost de acord si am continuat activitatea. In cazul in care mai lucrez inca 2 ani neintrerupt se vor lua in considerare la stagiu de cotizare si se va recalcula diminuarea punctului de pensie in functie de anii lucrati?
Re: Recalcularea diminuarii punctului de pensie
Scris de: GicaH la data: 11/12/2019 4:21am
Cojocaru Sorin :
Gen:M
Data nasterii:08.12.1958
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni 18 zile
Alte date:conditii normale 37 ani 1 luna 3 zile
Intrebare:La 60 ani si 1 luna am depus cere pentru pensie anticipata partial. Diminuarea punctului de pensie este de 20.65.Diminuarea fiind mare nu am fost de acord si am continuat activitatea. In cazul in care mai lucrez inca 2 ani neintrerupt se vor lua in considerare la stagiu de cotizare si se va recalcula diminuarea punctului de pensie in functie de anii lucrati?

Dacă depuneți dosarul în ianuarie 2022,dupa împlinirea vârstei de 63 ani, pentru depășirea stagiului complet de cotizare cu 6 ani, penalizarea va fi de 4,8%.
Re: Recalcularea diminuarii punctului de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2019 6:13am
Raspunsul domnului Gica este gresit.
Pe perioada in care lucrati pensia anticipata se considera suspendata. La incetarea activitatii pensia suspendata se repune in plata, cu aceeasi diminuare, fara a fi recalculata, Perioada lucrata cand pensia a fost suspendata se ia in calculul punctajului pensiei numai la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1