Subiect "Când pot sa ies la pensie" Deschis de Belu Elena la data: 11/15/2019 11:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când pot sa ies la pensie
Scris de: Belu Elena la data: 11/15/2019 11:35pm
BIC

Gen:f
Data nasterii:12.01.1966
Stagiul de cotizare:32
Alte date:18 ani grupa 2 +1 an condiții deosebite +4 ani condiții speciale +8 ani condiții normale
Intrebare:când pot ieși la pensie?
Re: Când pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/16/2019 8:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 12 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca de 18 ani in gr II, 1 an in conditii deosebite si 4 ani in conditii speciale primiti un stagiu de cotizare suplimentar de 6 ani si 10 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 38 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii deosebite si 4 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 12 iulie 2020..
Re: Când pot sa ies la pensie
Scris de: Belu Elena la data: 11/16/2019 2:07pm

Gen:


Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:nu înțeleg de ce la stagiu de cotizare se aduna doar 6 ani și 10 luni și nu se aduna 8 ani și 4 luni.
Re: Când pot sa ies la pensie
Scris de: GicaH la data: 11/17/2019 3:17am
Belu Elena :

Gen:


Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:nu înțeleg de ce la stagiu de cotizare se aduna doar 6 ani și 10 luni și nu se aduna 8 ani și 4 luni.

Pentru ca legile sunt ambigue, în favoarea statului, nu a contribuabilului, pe de o parte prin schimbarea denumirii de grupa a doua în condiții deosebite se spune ca grupa a doua a fost asimilata ca și condiții deosebite, ceea ce ar însemna că ori spui grupa ori spui condiții este același lucru, dar nu se însumează ci se calculează separat. Pt. grupa a doua se calculează stagiu suplimentar de 3luni/an întreg, pe când la condiții deosebite 4luni/an, grupa 1 și condiții speciale 6luni/an. Fracțiunilee de la grupe nu se aduna cu fractiunile de la condiții, lucru care consider ca este marea păcăleală. Cel mai simplu și cinstit ar fi fost și ar fi ca grupele de munca să-și fi schimbat doar denumirea în condiții de munca. Astfel, statul a câștigat financiar, firmele au plătit, care au plătit, dar statul a plătit doar anii întregi de dinainte de 2001 și anii întregi de după 2001.
Re: Când pot sa ies la pensie
Scris de: Belu Elena la data: 11/17/2019 4:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:mulțumesc frumos
Re: Când pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/17/2019 7:32am
Explicatia domnului Gica H este corecta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1