Subiect "PENSIE" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 11/18/2019 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 11/18/2019 8:19am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
15.08.1980-19.10.1980-salariat civil,grupa a 2-a de munca in procent de 100%
24.10.1980-14.04.1982-militar in termen
22.04.1982-30.06.1994-salariat civil,grupa a 2-a,in procent de 80%
01.06-1994-15.11.2016 subofiter jandarmi,grupa speciala.
Din data de 16.11 2016 sunt pensionar militar.
23.11.2016-pana in prezent lucrez la o firma particulara.
Intrebare:Buna ziua.As dori sa stiu si eu daca aceasta perioada pe care o lucrez in continuare,dupa ce am devenit pensionar militar,o pot valorifica si in ce conditii.Mentionez ca m-i se opreste pe statul de plata cota de contributie CAS.Trebuie sa am un anumit numar de ani ca sa ii valorific,sau atati cati ii am, se calculeaza si se adauga la pensia actuala.Am inteles ca ar trebui sa am cel putin 15 ani lucrati ca sa ii pot valorifica,dar nu cred ca este adevarat.Acest lucru nu cred ca ar fi posibil,asta insemanand ca eu sa lucrez pana la varsta de 70 de ani.Atata timp cat m-i se opreste CAS,cred ca trebuie sa beneficiez si eu de ceva de pe urma acestor ani lucrati,dupa pensionarea din sistem.De aceea v-as ruga sa imi raspundeti ,in concluzie,daca trebuie sa lucrez un anumit numar de ani,sau asa cum spuneam ,cati ani am lucrati ,atatia se va lua in considerare si de la ce varsta ma pot duce la ii pot valorifica.Trebuie sa astept varsta standard de pensionare si care este aceea,sau ma pot duce oricand,din momentul in care ma hoatarasc sa nu mai lucrez deloc si se va recalcula cu pensia pe care o am in prezent..Va multumesc anticipat.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/18/2019 11:15am
In acest caz veti primi pensii separate din cele doua sisteme, la varsta standard de pensionare si conform legislatiei din sistemul de pensii respectiv.
Astfel ati primit pensie de serviciu din sistemul de pensii militare, conform legii pensiilor militare 223/2015, pe care nu o mai discutam si care nu va mai fi recalculata in functie de stagiul lucrat in continuare in sistemul public de pensii.
Veti mai primi o pensie pentru limita de varsta din sistemul public de pensii la varsta standard de pensionare de 65 ani, adica peste 7 ani conform legislatiei pensiilor din sectorul public de atunci.
Pentru aceasta pensie din sistemul public de pensii trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti varsta standard de pensionare de 65 ani.
- Sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani lucrat in sistemul public de pensii. Aceasta conditie o indepliniti deja deoarece aveti lucrat, pana acum, in sistemul public de pensii un stagiu de cotizare de15 ani si 4 luni la care se mai adauga un stagiu suplimentar de 3 ani pentru stagiu de cotizare de 12 ani lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in gr II). In concluzie la varsta de 65 ani primiti pensie pentru limita de varsta din sectorul public indiferent daca in continuare mai lucrati sau nu in sistemul public de pensii. Faptul ca in continuare lucrati in sistemul public de pensii si platiti contributie la pensie este benefic pentruca aceste sume pentru care platiti contributie vor fi luate in calculul punctajului pensiei si astfel punctajul pensiei creste pe masura ce lucrati in continuare in sistemul public.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1