Subiect "nelămurire" Deschis de scarlat ion la data: 11/28/2019 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelămurire
Scris de: scarlat ion la data: 11/28/2019 8:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am primit decizia de pensie dar din calcul lor reiese faptul că cei nouă ani lucrati in MApN in condiții speciale de muncă (Gr.I) ,pt care am primit și atașat la dosar o adeverință eliberată de MINISTERUL APARARII NAȚIONALE , nu au fost luați în calcul decât în condiții normale. Care este baza legala ?!! Vă mulțumesc.
Re: nelămurire
Scris de: la pensie la data: 11/28/2019 9:28am
Perioada lucrata in cadrul MAN se considera a fi fost lucrata in sistemul de pensii militare ,neintegrat, in sistemul public de pensii.
Art 192 alin (1) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Intre sistemul public de pensii si sistemele proprii de asigurari sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas”.
Art 55 alin (2) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Persoanele care au realizat stagii de cotizare atat in sistemul public de pensii, cat si in sistemele neintegrate acestuia beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, in conditiile prevazute la alin (1) litera a) si b) numai pentru stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii.
Re: nelămurire
Scris de: scarlat ion la data: 11/29/2019 1:45am
la pensie :
Perioada lucrata in cadrul MAN se considera a fi fost lucrata in sistemul de pensii militare ,neintegrat, in sistemul public de pensii.
Art 192 alin (1) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Intre sistemul public de pensii si sistemele proprii de asigurari sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas”.
Art 55 alin (2) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Persoanele care au realizat stagii de cotizare atat in sistemul public de pensii, cat si in sistemele neintegrate acestuia beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, in conditiile prevazute la alin (1) litera a) si b) numai pentru stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii.
Re: nelămurire
Scris de: scarlat ion la data: 11/29/2019 1:47am
scarlat ion :
la pensie :
Perioada lucrata in cadrul MAN se considera a fi fost lucrata in sistemul de pensii militare ,neintegrat, in sistemul public de pensii.
Art 192 alin (1) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Intre sistemul public de pensii si sistemele proprii de asigurari sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas”.
Art 55 alin (2) din legea pensiilor publice 263/2010 prevede :
“Persoanele care au realizat stagii de cotizare atat in sistemul public de pensii, cat si in sistemele neintegrate acestuia beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, in conditiile prevazute la alin (1) litera a) si b) numai pentru stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1