Subiect "Pensie limita varsta" Deschis de Florica Constantin la data: 11/29/2019 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta
Scris de: Florica Constantin la data: 11/29/2019 10:27am
Gen:M
Data nasterii:16 Noiembrie 1957
Stagiul de cotizare:27 ani si 11 luni
Alte date:Stagiu potential- 7 ani si 18 zile, din 31.08.2004 pensie invaliditate boala obisnuita.
Intrebare:Va rog frumos sa-mi faceti doua calcule pt iesirea la pensie pt limita de varsta, unul fara ani lucrati in grupa II a ,si altul cu 16 ani si 6 luni grupa II a deoarece inca nu am obtinut adeverinta de grupa de la lichidator.
Va multumesc anticipat
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 11/29/2019 1:14pm
Cu stagiu de cotizare in gr II
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 16 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 16 ani si 5 luni lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani si 2 luni.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1