Subiect "Puncte pensie suplimentara" Deschis de Dorina Arghire la data: 12/02/2019 4:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte pensie suplimentara
Scris de: Dorina Arghire la data: 12/02/2019 4:12pm
Gen:
Data nasterii: 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca in punctajul total obtinut prin calcularea pensiei cu acest program, sunt incluse si punctele corespunzatoare pensiei suplimentare. Intreb deoarece nu am avut unde sa introduc procentul pentru pensie suplimentara. Va multumesc !
Re: Puncte pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 12/03/2019 2:18am
Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara, platita inainte de 01 aprilie 2001, acordat conform art 168 alin (1), se calculeaza automat de program si este introdus in punctajul anual pe care il gasiti facand click pe butonul “Datele introduse” prezent pe toate paginile anuale de date.
Re: Puncte pensie suplimentara
Scris de: Dorina Arghire la data: 12/03/2019 3:41am
Gen:
Data nasterii: 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc mult pentru raspuns si pentru programul de calcul pe care regret ca nu l-am cautat mai din timp. Neclaritatea mea provine din faptul ca am fost pensionata anticipat si acum am trecut la pensie pentru limita de varsta, iar numarul total de puncte realizate, conform celor doua decizii este foarte apropiat. Ma asteptam ca numarul total de puncte de pe decizia pentru limita de varsta sa fie mai mare cu numarul de puncte aferente anilor de facultate, adica aproximativ 3 puncte, decat cel pentru pensie anticipata care nu ia in calcul anii de facultate. Ca sa fiu mai clara, numarul total de puncte pentru pensia anticipata a fost 34.0981 iar pentru pensia de limita de varsta este 34.29291. Puteti sa ma ajutati sa ma clarific? Cu programul dvs. am calculat pentru limita de varsta si am obtinut 34.24814 puncte, iar cand am scos anii de facultate au ramas 31.26187. Va multumesc din suflet ca veniti in ajutorul pensionarilor.
Re: Puncte pensie suplimentara
Scris de: Dorina Arghire la data: 12/03/2019 6:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc !

Am clarificat problema.

Cu stima,

Dorina Arghire
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1