Subiect "Dosar pensie respins" Deschis de Lenuta Istrate la data: 01/12/2020 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dosar pensie respins
Scris de: Lenuta Istrate la data: 01/12/2020 6:55am
Gen:F
Data nasterii:08/01/1959
Stagiul de cotizare:29.08.1983-prezent
Alte date:Facultate 1978-1983
Grupa a II a de munca 70% in perioada 01.08.1990-01.07.1998 pentru functia de analist programator si sef oficiu de calcul.
Am depus dosarul de pensie pentru limita de varsta pe 25/11/2019.
Dosarul a fost respins pe 07/01/2020 cu motivatia :
''Nu s-a valorificat grupa de munca din adev.nr.2113/02.04.2009 eliberata de SC TREFO SA ,intrucat functia nu face obiectul incadrarii mentionate de catre angajator .''

Intrebare:
1.Care este baza legala pentru respingerea dosarului de pensie ?
2.Ce actiuni pot fi intreprinse la casa de pensii pentru revizuirea dosarului (daca baza legala nu e precizata)?
3.Dosarul ramas la casa de pensii trebuie retras sau poate sa ramana acolo pana la indeplinirea varstei standard de pensionare de 61 ani si 4 luni ?
Re: Dosar pensie respins
Scris de: la pensie la data: 01/13/2020 4:06am
Din datele precizate de dv nu rezulta ca nu este precizata baza legala a nerecunoasterii adeverintei pentru stagiu lucrat in grupa de munca.
Activitatile si categoriile de personal care se incadreaza in Grupa II de munca inainte de aprilie 2001 sunt precizate in anexa 2 a Ordinului 50/1990. Pentru a fi recunoscut ca aceste activitati sunt desfasurate in o anumita intreprindere angajatorul trebuia sa intocmeasca o documentatie insotita de analizele si avizele necesare, insotita de o lista cu locurile de munca care desfasoara aceste activitati. Aceste documente s-au depus la Casa de pensii. La depunerea dosarului functionarii Casei de pensii verifica daca adeverinta depusa la dosar corespunde cu documentele depuse de angajator.
In cazul dv Casa de pensii va aduce la cunostinta ca locul dv de munca nu corespunde cu documentatia depusa.
Daca nu acceptati motivarea respingerii adeverintei aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la Tribunal).
Retragerea dosarului respins este optionala insa trebuie sa aveti in vedere ca trebuie sa inlocuiti cererea de pensionare cu o cerere cu data de 08 mai 2020 si sa mai aveti in vedere ca exista un risc minim al ratacirii dosarului si intarzierea prelucrarii lui.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1