Subiect "data pensionare" Deschis de Dan la data: 01/15/2020 5:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Dan la data: 01/15/2020 5:19am
Gen:m
Data nasterii:08.03.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:vechime 23 ani 10 cond. normale , 8 ani subteran 100% .Cind pot depune dosarul ?
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/15/2020 7:25am
Datele sunt neclare. Suma perioadelor lucrate in conditii normale si in subteran este de 18 ani, ce reprezinta ceilalti 5 ani? Nu ati precizat daca perioada lucrata in subteran a fost incadrata in grupa I de munca
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 08 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca perioada lucrata in subteran a fost incadrata in gr I de munca pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani..
Re: data pensionare
Scris de: Dan la data: 01/15/2020 8:31am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Scuze , revin : 23 de ani si 10 luni vechime in conditii normale de munca , plus 8 ani grupa a- I-a de munca subteran 100%
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/15/2020 1:15pm
Dupa modificarea datelor raspunsul se modifica astfel:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 08 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 35 ani si 10 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 08 martie 2020.
Re: data pensionare
Scris de: Dan la data: 01/16/2020 1:33am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1