Subiect "decizie pensie" Deschis de Copaci la data: 01/15/2020 11:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie
Scris de: Copaci la data: 01/15/2020 11:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua , am primit ieri decizia de pensionare,diferenta este de 2lei fata de calculul facut cu programul dvs pentru care va transmit mii de multumiri si tot atatea felicitari ! indraznesc sa va mai cer ajutorul pentru 2 probleme :
1. in decizie la pct F stagiu total realizat exte trecut 32 ani 9 luni 2zile iar eu am calculat 32 ani 9 luni 27 zile avand urmatoarele fractiuni : sept 1985 11-30 , mar 2012 1-27 si aug 2017 21 31.
Cat de important este acest aspect , ma gandesc ca poate va conta in viitor si cum se poate corecta?
2. Trebuie sa deschid o actiune in justitie pentru venituri nevalorificate din acord global si prime , puteti va rog sa ma ajutati cu un model de cerere ?
Va multumesc din suflet
Re: decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 01/16/2020 2:43am
1 Avand in vedere ca stagiul dv complet de cotizare este de 32 ani si 9 luni acesta a fost realizat si nu mai conteaza cu cate zile a fost depasit.
2 Regretam ca nu va putem ajuta cu modelul de cerere deoarece nu avem experienta in practica judiciara. Va sfatuim sa va adresati unui avocat cu experienta in domeniu.
In aceasta privinta sumelor in discutie va putem da urmatoarele date suplimentare :
- Sumele castigate in acord inainte de 01 aprilie 2001 nu fac parte din baza de calcul a pensiei dar pot fi luate in calcul daca obtineti o Hotarare Judecatoreasca in urma unei actiuni deschise in justitie (la tribunal) in care cereti aplicarea deciziei Inaltei Curti de Casatie si Justitienr 19/2011.
- Prmele castigate inainte de 01 aprilie 2001 nu fac parte din baza de calcul a pensiei si nu puteti obtine Hotarare Judecatoreasca de luare in calcul a acestor sume chiar daca deschideti actiune in justitie.
Atat sumele castigate in acord cat si primele castigate inainte de 01 aprilie 2001este prevazut a fi luate in calcul la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 care este stabilita in data de 01 septembrie 2021, daca se respecta acest acest termen si daca prevederile ei nu se modifica. Aceste sume sunt luate in calcul daca se prezinta adeverinta cu acestea. Aceasta lege prevede ca daca nu se prezinta adeverinta pentru aceste sume se aplica automat o crestere cu 10 % a punctajelor realizate inainte de 01 aprilie 2001.
In privinta rezultatului obtinut cu programul de calcul pensie de pe site, meritati deopotriva felicitari si dv care ati introdus in program datele corecte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1