Subiect "dosar pensie" Deschis de Alex la data: 01/16/2020 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: Alex la data: 01/16/2020 4:53am
Gen: M
Data nasterii: mai 1959
Stagiul de cotizare: 39 ani 2 luni
Alte date:
Intrebare: Poate fi depus dosarul pentru pensionare anticipata partiala, fara a include adeverinta de vechime de la locul actual de munca? Mentionez ca indeplinesc toate conditiile prevazute de lege, dispun de toate celelalte documente necesare pentru dosar, dar lucrand la o institutie publica prefer sa nu solicit aceasta ultima adeverinta avand in vedere ca nu voi intrerupe contractul de munca pana nu primesc decizia de pensionare si verific daca este convenabila. Mi-am creat cont online la CNPP si am verificat documentele depuse de angajator conform legii si acestea cuprind toate informatiile necesare actualizate la zi. Va multumesc!
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 01/16/2020 7:47am
Art 76 alin (1) litera a) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 prevede ca la dosarul de pensie pentru limita de varsta, anticipata sau anticipata partiala sa fie depusa “adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 01 ianuarie 2011. Aceasta data fiind data la care a incetat completarea carnetelor de munca.
Nu cunoastem daca functionarii Casei de pensii primesc dosare de pensii fara aceasta adeverinta si pentru aceasta adresati-va direct Casei de pensii.
Conform prevederilor legale dv nu ar trebui sa aveti probleme cu angajatorul daca cereti adeverinta deoarece in legea 53/2003, Codul Muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede ca angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca numai dupa primirea deciziei de pensie anticipata partiala pe care o primiti dv nu angajatorul.
Re: dosar pensie
Scris de: Alex la data: 01/21/2020 7:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Se pare ca a aparut un ordin de ministru care reglementeaza acest lucru. Nu mai este nevoie de adeverinta de vechime la intocmirea dosarului de pensionare. Institutiile trebuie sa-si ia informatiile din REVISAL. Mai multe informatii in articolul de aici : https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/casa-pensii-nu-mai-nevoie-adeverinte-vechime-pensionare-1_5e2695ba5163ec42714e50e4/index.html
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1